Už piatok bitka o región: Nitra proti ViOnu. Chcete pivo a dresy?

nitra vion

Piatok 18.30 h. To je termín, to je ten čarovný termín, kedy plejáda televíznych kamier a sedemtisíc ľudí uvidí historicky najočakávanejšie ligové derby FC Nitra verzus FC ViOn! Ale ak chcete vyhrať sud piva, novučičkú sadu dresov, dvesto eur, prasa či kabelku pre manželku, čakáme vás už o hodinu skôr.

V prvej lige je dvanásť tímov, desať z rôznych oblastných futbalových zväzov a dva z nášho. Piatkový súboj modrých proti červeným tak bude duel pravdy o vládcu najsilnejšieho regiónu.

Preč sú časy, keď bol zápas Nitry so Zlatými Moravcami – Vrábľami derby len na papieri, keď na strety regionálnych rivalov chodili neúctivé stovky ľudí. Všetko je dnes inak.

Ivan Galád sa do Nitry vrátil po tretíkrát, aby pre najkrajšie mesto vykopal prvú ligu, aby zmazal osemnásťbodovú stratu na VSS Košice. Kto mu veril, že to dokáže, nech hodí kameňom. Veru, veľa žabiek by nebolo. Galád to dal, jeho omladina to dala, dnes je v Nitre po troch rokoch prvá liga čo je ešte lepšie, gro kádru je domácich srdciarov, na ktorých chodia pozerať rodičia, manželky, frajerky, kamaráti susedia. Nečudo teda, že návštevy pod Zoborom stúpajú. Ale čomu sa čuduje celé Slovensko, je vynikajúci štart nováčika do prvej ligy! Nitra najskôr doma Balajovou gólovou megaparádou zbila majstra zo Žiliny, gól nedostala ani od Michaloviec a pred týždňom odstránila z povrchu zemského Prešov, štyrmi frajermi na záver, strihnite si, ktorý bol krajší, vyhrala vonku 4:0. Tri zápasy, sedem bodov, tretie miesto. Fajn, nie?

Do Nitry však v piatok príde vyzbrojený súper. Perla Požitavia má po rokoch opäť punc vážnosti, Juraj Jarábek je pri kormidle FC ViOn druhýkrát a v lete zlanáril skúsené mená typu Cléber, Urgela, Dobrotka, Nikolič, Sládek, svojej srdcovke vtisol futbalovú kultúru. Vionisti dlho nemali taký vstup do ligy – na úvod prebrejkovali „európsky“ Ružomberok 2:1, potom im na horúcej pôde Slovana chýbal k bodom kúsok šťastia, aby sa v sobotu hecli a dvojtisícke na tribúnach arény pripravili krásny gurmánsky zážitok. V Zlatých Moravciach padla Žilina! Čo je super, ViOn ju porazil futbalom. Krásnym futbalom. „Zápas, aký tu dlho nebol,“ uznanlivo prikyvovali aj tí náročnejší skalní. Suma sumárum, Jarábkov ViOn fičí na víťaznej vlne, je piaty, na Nitru stráca bod.

Bitku o región rozhodnú detaily: Lukáš Hroššo alebo Pavel Kováč? Macdonald Niba alebo Martin Dobrotka? Ján Chovanec alebo Martin Chren? Tomáš Kóňa alebo Róbert Gešnábel? Andrej Ivančík alebo Peter Orávik? Filip Balaj alebo Ľubomír Urgela? A možno ešte zaujímavejšie – Ivan Galád alebo Juraj Jarábek? Tretie víťazstvo Nitry alebo ViOnu? Otázok je veľa. Pravda leží na ihrisku. Vieme len jedno – bude výborný futbal!

Lístky sú už v tlačiarňach, dosť bude pre všetkých. Vidíme sa v piatok, výkop derby Nitra – ViOn je o 18.30 h, ale futbalová rodina sa vo futbalovom chráme Pribinovho mesta zíde už o hodinu skôr, presne o 17.30 h. MY Nitrianske noviny v spolupráci s ObFZ Nitra a ďalšími partnermi totiž pripravili pre fanúšikov parádne súťaže.sutaze

Azda najzaujímavejšie vyznieva boj o sadu dresov – tréneri z dedín našej oblasti, hláste sa! Ide sa súťažiť v presnosti streľby. Ako prvý dvihol ruku Matej Fábry (Veľký Cetín), predpokladáme, že Roman Hromádka (Cabaj-Čápor) nebude meškať, Peter Drahoš (Nevidzany) nenechá zahanbiť svoju pravačku a vrelo očakávame Števa Zemana z Jelenca.

A vy ešte stále váhate, či prídete?

 

Autor: Martin Kilian ml.