Inžinieri z Tesárskych Mlynian kopírujú Inter Miláno

tmlynany

Dvaja magistri, šesť inžinierov a traja v procese. Jeseň južnej VII. ligy C vyhrali slušňáci z Tesárskych Mlynian.

 

 

Jeseň pod psa, jar ako z veľkej knihy.

Tak to bolo v Tesárskych Mlyňanoch vždy.

Ale čo teraz?

Skúsenostný deficit

Prvé kolo ho minulo. Detonáž Neveríc 11:0 mal len cez esemesky. „Bol som na wellnesse v Tatrách, suvenír som nedal ja chlapcom, ale oni mne,“ zasmial sa tréner Peter Miškovič a začal zaujímavý rozhovor.

S jedenástkou v hlavách nabehli na Choču. No prvý polčas zaspali. V druhom rivala pribili na polku, ale body už boli fuč. 2:1. „Choča je skúsenejšie mužstvo než my, naši mladí chlapci vtedy nezvládli tlak derby,“ zalomil rukami.

Na Choči nestačil ani bezchybný výkon elegána Mareka Meňharta..

Na Choči nestačil ani bezchybný výkon elegána Mareka Meňharta..

Osem do sveta

Návrat na zem prospel. Tesárske Mlyňany sa zaleskli futbalom. Štyri výhry v rade, remízka vo Velčiciach. Sériu len osladil Pohár ObFZ, doma vyliali Močenok i Janíkovce. „Mančaft pracoval podľa predstáv, sebavedomie z pohára sme si preniesli do ligy, necítili žiaden tlak,“ rozoberá kouč.

Z pohára vyradili dvoch šiestoligistov: Močenok na penalty, Janíkovce 2:0.

Z pohára vyradili dvoch šiestoligistov: Močenok na penalty, Janíkovce 2:0.

Pružinka vystrelila 24. septembra. S Tekovskými Nemcami to mal byť nervák o druhé miesto, aj tipéri mali dilemu. Nebol. Botanici vyklíčili do krásna – 8:1! „Pre objektivitu spomeňme, že Nemciam sa v desiatej minúte ťažko zranil brankár, ale tým by som náš super výkon nezľahčoval. Nedávali sme góly po školáckych chybách, ale krásne, kombinačné, tri či štyri vyslovene ukážkové. Debakel 8:1 korunoval našu perfektnú formu,“ básni Miškovič.

Strašiak z Choče

Rozkvet sa ale spomalil. V najlepšom. S nožnicami prišli Nevidzany B, teda Nevidzany A. Nakrátko bolo po forme. „Nevidzianske áčko malo v piatej lige voľno, tak si išlo zahrať za béčko do siedmej. Bolo to ich rozhodnutie, mali na to právo, osobne ťažké srdce nemám, asi ani naša kabína. Skôr ma mrzelo, že chlapci zbadali áčko a naplašili sa. Optimálny výkon to nebol ani zďaleka, prehra 2:4 bola naša druhá na jeseň, no posledná,“ hodnotí.

Líder stredu Stanislav Babocký bol ešte pred rokom aj tréner, ale bol to on, kto Miškoviča zavolal do Tesárskych Mlynian.

Líder stredu Stanislav Babocký bol ešte pred rokom aj tréner, ale bol to on, kto Miškoviča zavolal do Tesárskych Mlynian.

Jedna šnúra sa pretrhla, druhá sa natiahla. Do novembra už Tesárske Mlyňany precválali bez prehry, dlho učupené (až) na druhom mieste. „Chceli sme doma v odvete poraziť Choču, čo sa nepodarilo. Za stavu 1:0 sme nepremenili čisté gólové šance a súper vyrovnal. Vtedy to vyzeralo tak, že na jeseň už prví nebudeme, ale karty sa zamiešali a vidíte, ako to skončilo,“ konštatuje Miškovič.

Káru tiahnu viacerí

Vidíme. Choča v poslednom kole podala najslabší výkon od leta, vo Velčiciach remizovala 3:3 (rovnako ako pred mesiacom aj pol miškovičovci) a Tesárske Mlyňany ožiarilo zlaté slnko. O bodík, so šťastíčkom, ale predsa. Vyhrali jeseň! „Som maximalista – v sedemdesiatich percentách jesene som bol spokojný, v tridsiatich sme sklamali. Mohli sme mať aj o tri body viac. No cieľ sme splnili a za to sme radi,“ nabral aj za lyžičku kritiky.

O zohratom, zautomatizovanom kádri Tesárskych Mlynian sme písali už v septembri, oporu sme si našli v každej formácii. „Najstabilnejšie výkony podávali kapitán a ľavý obranca Maťo Hudec, stredný záložník Stanko Babocký a útočník Juraj Halmeš. Možno sme od neho čakali trošku viac gólov, ale pre tím bol veľmi platný, veď strelcov máme viac a tak je to dobré,“ určuje.

Zodpovedný ľaváčik Matej Hudec.

Zodpovedný ľaváčik Matej Hudec.

Postup? To je unáhlené

Pauza potrvá ešte 135 dní, Tesárske Mlyňany sa budú váľať v snehu pred penziónom Slnečnica (pardon, dnes sa už volá Eliška), ale nie, vybehajú aj dušu. Zimné sústredenie v Štiavnických Baniach je tradícia, ktorú pred piatimi rokmi začal tréner René Kramár. „Chlapcom sa tam páči, štiavnické prostredie je vskutku pekné. Možno budú na sústredení už aj posily, vedel by som si predstaviť príchod dvoch či troch skúsených hráčov. A nielen preto, že Matúš Komžík skončil s futbalom,“ oznámil vyštudovaný futbalový tréner. V Tesárskych Mlyňanoch je už bezmála rok, predtým sedem rokov viedol Beladice.

Chlapcov z Tesárskych Mlynian už v Štiavnickych Baniach poznajú naspamäť.

Chlapcov z Tesárskych Mlynian už v Štiavnickych Baniach poznajú naspamäť.

S koncom marca príde liga. Základná časť sa po zvyšných piatich kolách preklopí do nadstavby, dve skupiny si to rozdajú o postup do šiestej ligy. No a Tesárske Mlyňany budú musieť vyhrávať, lebo už teraz majú Obyce v severnej grupe o päť bodov viac. A šeptá sa, že postúpiť chcú aj oni. „Zlatomoravsku by viac svedčala jedna šestnásťčlenná liga, teraz boli riešením dve skupiny po deväť. My máme dlho svoj káder, chlapci vedia, čo od nich chcem a chcú na sebe pracovať, mužstvo má charakter. V telke rád sledujem Inter Miláno a jeho štýl sa snažím vštepiť aj mojim zverencom,“ hádže názory. Badáme, že o postupe sa mi vravieť príliš nechce.“ Naše vedenie už skloňovalo slovko postup, ale pre mňa je to trochu unáhlené. Ja hovorím, že chceme hrať o špicu,“ uzemňuje eufóriu Beladičan, teda rodák z Chraštian presťahovaný na Chotár.

Z vysokoškolákov celá jedenástka

Peter Miškovič je naoko futbalový teoretik. Na krku stopky, v slovníku frázy ako z večierku, traduje sa, že ho kabína ešte nepočula nadávať. Prerazil by aj v rečníctve. Pri príhovoroch niekedy pozabudne, že sa jeho borci musia aj prezliecť, tak nám to nabonzoval jeden z kabíny, ktorý si želal anonymitu. „Definujem sa ako ukľudnený búrlivák,“ zaskočil nás 36-ročný odborník.

Peter Miškovič má od trénerského gestapáka ďaleko.

Peter Miškovič má od trénerského gestapáka ďaleko.

Dajme tomu, že v šatni má bratov. V Tesárskych Mlyňanoch sa to len tak hemží múdrosťou. On s Matúšom Komžíkom sú magistri, do rytmu mudrujú ôsmi inžinieri Matej Hudec a Lukáš Ráno z obrany, Stanislav Babocký a Marek Martinec zo zálohy a pokladník Jozef Záhorský, hospodár Patrik Martinec je už bakalár a za inžinierov ešte len študujú Tomáš Klúčiar, Tomáš Plaštiak a Marek Horváth. Celá jedenástka z vysokoškolákov!

Vráťme sa k naposledy k téme – nastal teda čas Tesárskych Mlynian? „Možno aj áno,“ žmurkol Miškovič.

Autor: Martin Kilian ml.

FOTO: Jozef Králik; Martin Kilian ml.