Juraj Kanás hlási svetu čechynské tajomstvo

kanas juro

Pokiaľ sa nestačíte diviť zo spanilej jazdy Čakajoviec, mali by ste vedieť, že v šiestej lige potichu zbiera body i druhý nováčik. Čechynskí lupiči v nedeľu vykradli Janíkovce a vyhrievajú sa na druhom mieste!

Keď pred troma mesiacmi Čakajovce na svojom Turnaji majstrov vykostili hodmi zmorené Čechynce 4:0, kto zo 700 divákov by vtedy povedal, že po 6. kole VI. ligy si to dvaja nováčikovia rozdajú o lídra?

Presne, ako čítate. Duel Čechynce – Čakajovce má výkop v nedeľu o 10.30 h a ani náhodou to nebude žiaden radový zápas. Šiestoligové šťuky budú hľadať kľúčik ku trezoru s prvým miestom. Najsledovanejší šláger víkendu garantuje výborný futbal.

O báječnom vstupe Čakajoviec do (vraj) najlepšej šiestej ligy na Slovensku už bola reč, mediálny kaliber obraciame do Čechyniec. Na paškál sme si vzali kapitána a veliteľa druhej najlepšej obrany v súťaži – Juraja Kanása.

Štyridsaťdva rokov na krku, kapitánska páska na ľavom ramene a skvelá forma Čechyniec na pleciach. Priznajte farbu, istotne ste nečakali, že po 6 kolách VI. ligy budete mať bilanciu 4-1-1.
– Nikto z nás nečakal takýto úvod! Mali sme rešpekt, lebo vieme, že šestka je úrovňou niekde úplne inde ako sedmička. No káder ostal pokope, máme dobrú kostru: Števo Sivaninec v bráne, ja na stopérovi, predo mnou Peťo Poláček, v strede Jano Kluka a hore Peťo Peciar. Naše optimum je v strede tabuľky, druhé miesto je prekvapenie.

Ste jeden z mála chlapov v dnešnej šatni, ktorí si pamätajú VI. ligu i z predošlej čechynskej éry. Pred 4 rokmi ste z nej s chabými 18 bodmi vypadli. Teraz máte 13 bodov a nie ste ani v polke jesene…
– A je to super! Keď sme naposledy hrali šiestu ligu, bolo to ešte za „starého“ vedenia na čele s Gabom Šubom, klobúk dole pred jeho dlhoročnou robotou. Nová metla dobre metie, nášho futbalu sa chytili ľudia okolo Andreja Szökeho a vyzerá to u nás výborne. Pritiahli sa sponzori, vykrášlil štadión. Pravidelne hrávajú mladí chlapci, ktorí vyšli z dorastu, to je výborné. Veľkým plusom je i starosta Robo Kupeček, podporuje futbal. Bodaj by to takto šliapalo čo najdlhšie!

Takto sa Čechynce radovali z triumfu v VII. lige B.

Takto sa Čechynce radovali z triumfu v VII. lige B.

Porazili ste Veľký Cetín, Chrenovú, Močenok, remizovali s Betonáris a Rišňovcami a hejteri padli do kolien v nedeľu: v Janíkovciach ste boli 90 minút pod paľbou, ale vyhrali ste 2:0! V ktorom zo zápasov ste sa spotili najviac?
– Asi práve derby v Janíkovciach bolo najťažšie. Nezačali sme dobre, boli sme pod tlakom, domáci nevyužili šance. Tečovanou strelou sme však viedli a vzápätí prišiel druhý gól, to nás upokojilo a do konca zápasu sme už Janíkovčanov do veľa šancí nepustili. Pravda, pomohol i nám Robo Čampai v bráne. Sme radi, že ho opäť baví futbal.

Zaznelo veľa pekného, no aké je vlastne tajomstvo výbornej fazóny Čechyniec?
– Myslím si, že je to o našej výbornej partii a čo je dôležité, už druhú sezónu po sebe nikto u nás neberie za futbal peniaze. Hráme zadarmo, pre radosť a baví nás to.

Ak rátame i minulé dve sezóny VII. ligy B, doma ste vyhrali už 19 zápasov po sebe. Zaokrúhlite najlepšiu sériu v oblasti v nedeľu s Čakajovcami?
– Bolo by to úžasné. Čaká nás rozbehnutý súper, tréner Peťo Peciar má Čakajovce odsledované, istotne nás na ne dobre pripraví. Akurát máme obavy, ako ten zápas kondične zvládneme. Už tento piatok totiž hráme Campri Cup v Žitavanoch a dva zápasy za tri dni je veľa i na profíkov.

Keď porazíte Čakajovce, ocitnete sa na špici VI. ligy. Je na stole už aj nejaká odmena?
– Nie… Zatiaľ neviem o žiadnej. Ale možno nám niekto z dediny niečo sľúbi, ako naposledy bývalý prezident Gabo Šuba. Za remízu v Janíkovciach nám núkal 50 litrov vína, za výhru 100 litrov, tak sme ho ochudobnili… (smiech)

Na šláger Čechynce – Čakajovce určila Komisia rozhodcov a delegátov Alojza Macha, Rozhodcu roka 2016 v ObFZ Nitra. Asi nič lepšie nemohla spraviť, všakže?
– „Lojzko“ je „Lojzko“, skúsený rozhodca, ktorý odpíska rovinu. Tak ho pozná každý v oblasti. Zápas o prvé miesto zvládne bez problémov.

Ak nás pamäť neklame, aj vy sám ste pred asi 20 rokmi pískal. Máme pravdu?
– Dvadsať to asi nebolo. Zdá sa mi, že to bolo okolo roku 2002. Jednu sezónu som odpískal v oblasti, potom pol sezóny v piatej lige a ďalej som nepokračoval, lebo som si dal do poriadku koleno a vrátil som sa k futbalu.

Kanása sme dlhé roky poznali ako obávaného útočníka, no v prepracovanom systéme Čechyniec je už druhou sezónou stopér.

Kanása sme dlhé roky poznali ako obávaného útočníka, no v prepracovanom systéme Čechyniec je už druhou sezónou stopér.

Hrali ste tretiu ligu za ViOn, druhú za Nové Zámky a vyše 40-krát aj prvú ligu za Nitru. Keď sa raz rozlúčite s najkrajším športom, budete na viac než 30 rokov v kopačkách hrdý?
– Určite áno. Mám nejaké tie roky, ale futbal ma stále baví. Ešte radšej by som bol, keby som nemal sedemkrát operované kolená a dotiahol by som to s futbalom niekde ozaj vysoko, nie len do tých pár priateľských zápasov za reprezentáciu do 21 rokov… Aj kvôli zraneniam som asi osem rokov vôbec nehral.

AUTOR: Martin Kilian ml.
FOTO: Andrea Závodná→https://www.facebook.com/pg/andreamagova.photographer/posts/?ref=page_internal.