KOMPAS FANÚŠIKA: VII. liga C

FOTO Jozef Králik

Osemnásť mužstiev, dve skupiny po deväť, jeden super futbal. Výnimočná siedma liga, akej niet ani v iných oblastiach, ide do revolučného ročníka.

Z obce do obce je to na skok, dedkovci chodia peši, bicyklami. Chlapci a chlapi nemusia jazdiť na zápasy autobusmi, lebo všade je blízko, hrajú za svoje dedinky proti kamarátom, susedom, kolegom. Odmenou je čapované, poldeci, klobása, za pekný gól poteší aj desaťeurovka. A samozrejme potlesk. Potlesk nadšených davov. Stoviek divákov. Na zlatomoravskú „druhú cé“ chodí najviac divákov zo siedmych líg.

Zrušením ôsmych líg sa v siedmej cé ocitlo 18 tímov. Dumalo sa, aký hrací formát zvoliť, kluby sa stretli aj na neutrálnej pôde FC ViOn, napokon sa dohodli na zaujímavom a revolučnom modeli obľúbenej súťaže: deväť mužstiev sa geograficky rozdelilo do dvoch skupín sever a juh, v skupinách sa bude hrať systémom každý s každým, prví piati postúpia do nadstavbovej časti o postup, kde budú hrať zápasy proti prvým piatim z opačnej skupiny. Rovnaký dej bude v skupine o umiestnenie.

Sľažany dodnes nepreglgli jarnú facku 2:5 od Velčíc. Sľažiansky autobusár Pišta Deák sa zastrájal, že Velčičanov nebude voziť. Olej do ohňa prilial na Aktíve ObFZ predseda Velčíc Ján Dekan – využil, že sľažiansky šéf Peter Bača ho akosi do tváre nepoznal, tak sa ho spýtal, s kým a ako hrali na Veľkú noc… Sága pokračuje v nedeľu 20. 8. o 17.00 h, v derby Sľažany – Velčice sa pôjde na (za) ostrie noža.

Podobné klasiky sú aj Obyce – Machulince, Skýcov – Jedľové Kostoľany, Jedľové Kostoľany – Obyce, Lovce – Hosťovce, Ladice – Neverice, Choča – Sľažany, Čierne Kľačany – Tesárske Mlyňany, Tekovské Nemce – Čierne Kľačany… Ťahákov je dosť, na každé kolo aspoň tri.

Dominantné Volkovce už budú rozdávať debakle v šiestej lige, pred štartom siedmej cé tak nie je jasný favorit. Najlepšie mužstvo majú Obyce, veľa napovie, či zvládnu už sobotné superderby s machulinskými rýchlikmi. Opory Velčíc budú lietať skôr po nemocniciach než po trávnikoch, preto sa viac ráta so Sľažanmi a Tesárskymi Mlyňanmi. A čo ak to celé bude o Choči? Minárova legionárska flotila naberá zlatý kurz. Len sa musí riadiť heslom jeden za všetkých, všetci za jedného, aby dokázala poraziť Ronaldinha a spol., teda Tekovské Nemce s Filipom Holečkom.

Vymeňte dvadsať minút času za dokonalé vedomosti o VII. lige C: do Martina sa vrátil víťaz Slovenského pohára a do Sľažian legenda ViOnu, Obyce majú osem posíl, stroja sa aj Lovce. A kam šiel najlepší strelec minulajška?

Pred vami stojí historicky najdlhší článok na obfz.sk. Kto vydrží čítať dokonca, uvidí zlaté prasiatko. Keď sa vám nechce čítať a chcete prasiatko, vyhrajte si ho v piatok.

SEVER

TATRAN TOPOĽČIANKY
Bum-bác. Topoľčiankami sa prehnala detonačná čata. Tatranu sa prestupmi rozpadla obrana. Nový tréner Miroslav Gubov (viedol aj Novú Baňu) hľadá stopéra i ľaváka za Petra Drgoňu juniora, odchovanca ViOnu zlákali divoké plány Choče. Ešteže neušiel Jaro Antal, to by sa ultrasákom vysvetľovalo ťažko. Jedenásťgólový kapitán bude eso tímu aj teraz. Spolu s Erikom Tonkovičom a Jánom Balčirákom bude mať na starosti tvorbu, vpredu má hrýzť Ľuboš Baťo. V kádri nájdete staršiu i mladšiu generáciou, pod Gubovom sa herný prejav zlepší, ale obhajobu tretieho miesta nečakajte. Čo môžete čakať, sú robinzonády od Mira Géciho. Stavte sa. Bavte sa.
Prišli: Miroslav Géci (FC ViOn U17), Jozef Pavkov (Skýcov). Odišli: Peter Drgoňa ml. (Choča), Martin Visnyei (Volkovce), Peter Kukla (Lovce). Tréner Miroslav Gubov (namiesto Miroslava Kováča). Predseda Samuel Belan: „Hlavným garantom futbalu v Topoľčiankach je obec. Nemáme zatiaľ žiadneho generálneho sponzora, peniaze zháňame, kde sa dá. Tento rok išla najväčšia investícia do tréningových pomôcok pre mužov, novozaložený dorast a starších žiakov. Práve na doraste veľmi chceme stavať, tých starších chlapcov postupne zabudovávať do áčka, čím plánujeme stabilizovať káder. Čo sa týka mužov, situáciu nám sťažuje, že viacerí hráči chodia na týždňovky a dvojtýždňovky, takže sa poriadne neobjavia na tréningoch a niekedy ani v stredu nevieme, kto príde na zápas. Postupové ambície tento rok určite nemáme, aj preto sme tých lepších, čo chcú hrávať inde, pustili preč. Robíme, čo môžeme, aby sme navrátili Topoľčiankam zašlú slávu, hoci také, ako pred pätnástimi rokmi, to už asi nebude.“

Ján Balčirák je jeden z najlepších topoľčianskych žrebcov. FOTO: Andrej Kéry.

Ján Balčirák je jeden z najlepších topoľčianskych žrebcov. FOTO: Andrej Kéry.

ŠK SLOVAN HOSTIE
Skromne. Poctivo. Slušne. Hosťan Martin Litschauer asi sedel na trénerskom kurze vedľa Ivana Galáda. Alebo Galád sedel vedľa Litschauera? Rétoriku majú podobnú, ale dobrú. Aká matka, taká Katka, aký tréner, také mužstvo. Slovan sa vo veľmi skromných podmienkach správa veľmi poctivo a veľmi slušnou hrou robí zo svojho areálu oázu, kam sa tešia aj súperi. Na prelome jesene a jari ťahali belasí osemzápasovú šnúru bez prehry, napokon z toho bolo štvrté miesto, po dvoch desiatich taká príjemná sprcha. Tu rozprávku ruší reklama. Tých najlepších mušketierov si zobrali Žitavany. Ale tak to bolo vždy, že Hostie sú na Zlatomoravsku takým Getafe a Žitavany Realom Madrid. Vo veci je, že kapitán Kováč a draví Borčinovci šli pomôcť Iskre vzbĺknuť, preto museli registračku nájsť traja ex a prestup si spravil legendárny Pišta Godavec. Ale nebojíme sa, že by to na Hostii nefungovalo. Lebo skromne, poctivo, slušne.
Prišli: Marián Magušin, Andrej Belica, Peter Komár (návrat k futbalu), Štefan Godavec (Jedľové Kostoľany). Odišli: Marián Kováč, Patrik Borčin (Žitavany), Lukáš Borčin (dorast Žitavian), Rastislav Borčin (Klátová Nová Ves). Hrajúci tréner Martin Litschauer: „Príprava bola veľmi dobrá, aj napriek tomu, že sme prakticky nikdy neboli kompletní. Nemáme žiadne vysoké ciele, od zápasu k zápasu by sme radi zbierali bodíky. Ale v prvom rade skromne, poctivo, slušne a peknou hrou, aby sme si udržali našich divákov. Bude dobré prežiť jeseň, potom poriadne zamakať v zimnej príprave, posilniť sa. V nedeľu sme mali prvý ostrý zápas, nad Močenkom sme ešte v sedemdesiatej minúte viedli 1:0, no potom sme kondične odpadli a šiestoligový súper zvyknutý na vyššie tempo otočil. Ďakujem všetkým, ktorí robia okolo futbalu v Hostii za to, že tu máme dobré zázemie a podmienky. Veľmi si vážim, že tu futbal stále je. Bojujeme ďalej.“

Hostie

Hostiansku gólprodukciu bude mať na starosti aj Lukáš Pacalaj. FOTO: Róbert Turčan.

HUNTÍK MACHULINCE
FC ViOn Machulince. Tak to mohlo dnes byť. Ale keď Viliam Ondrejka rozbiehal svoje veľké plány, machulinská obecná samospráva ho stopla. Čo myslíte, ľutuje to dnes? Machulinciam tak dnes nešéfuje Ondrejka, ale miestny symbol Pavel Fraňo, bývalý gólostroj. No dokedy? O zmene vedenia sa šepká už nahlas. Kandidáti sú dvaja. Uvidíme. A uvidíme, či Machulinčania vyhrajú severnú skupinu, lebo chlapcov na to majú. Brankár Ľuboš Petrovič, stopéri Adam Kunský a Jakub Gašparík, tvorca Marták, zberateľ gólov po únikoch Peťo Demiger. Všetko juniori, 29-ročný Janko „Valbuena“ Marták sa musí v kabíne cítiť ako medvedica pri mladých. Prípravou preleteli Machulince ako banský vozík tunajším lomom, päť zápasov vyhrali a zdolali ich len Žitavany, celkové skóre 37:15! Tréner Miloš Lukáč je z kategórie Josého Mourinha – milovaný i nenávidený – ale nikto mu nevezme, že svojou náročnosťou vie z chlapcov dostať všetko. Keď budú Machulinčatá disciplinované, v Rebeke sa bude o rok piť na majstra.
Prišli: Dávid Hladík, Milan Hladík (Obyce), Filip Ivanička (Tesárske Mlyňany), v riešení posily. Odišli: Christián Beňo, Ján Dubaj (Obyce), Nikolas Pecho, Frederik Bóna, Adrián Kéri (dorast Žitavian), Martin Červený (FC ViOn U19). Tréner Miloš Lukáč: „V prestupovom kolotoči sme sa oslabili, odišli nám perspektívni hráči, napriek tomu chceme hrať o špicu. Vsádzame na mladých, rokujeme s posilami, keď máme do Machuliniec niekoho doniesť, musí za to stáť.“

Machulince

Rodák z Choče Ján Marták je v šiestom v klube. Machulince si ho nevedia vynachváliť.

TJ OBYCE
Najlepšie mužstvo v lige. V bráne nádejný Matej Šabo a veža Matej Michalík, spýtajte sa Igora Drienovského z Jedľových Kostolian, že či ju už nevidel v sieti, keď sa v 24. kole Michalík hodil ako ešte nikdy a Obyce vyhrali derby vonku 1:0. Malý stopér Dominik Šabo (173 cm), veľký stopér Marko Biely (198 cm), pred nimi volkovský štít Jožko Mozeš a kosačka oblasti Gustavo Acevedo, virtuóz Peter Vnad nažongluje 536, veď ho aj volajú Nani, Christiánovi Beňovi opäť zachutil futbal (na Pohári v Dolných Krškanoch mal účet 1+3) a samostatná kategória je Paťo Mikuš. Keď pred rokom Obyce historicky rozbili v siedmej lige všetko živé a vyhrali ju so skóre 102:21, „Žula“ vyťažil 47 gólov! Kto je z Obýc, toho obíc, hladní súperi možno siahnu aj po likvidačnej taktike, ak plánujú roztaviť červeno-bielu mašinériu. No nič. Obyce hrajú finále severu už v sobotu. Doma s Machulincami to bude priamy súboj o jesenné zlato. Pokiaľ Obyce nájdu v nadstavbe recept na Tekovské Nemce, roznervóznia Choču a utlmia Tesárske Mlyňany, na ich majstrovské oslavy bude musieť prísť sanitka.
Prišli: Peter Vnad (Hontianska Vrbica), Patrik Mikuš (Nová Dedina), Marko Biely (Jedľové Kostoľany), Christián Beňo, Ján Dubaj (Machulince), Jozef Mozeš (Volkovce), Adam Fides (návrat k futbalu/dorast Machuliniec), Denis Tóth (návrat k futbalu/žiaci Topoľčianok). Odišli: Martin Skladan (Hosťovce), Dávid Hladík, Milan Hladík (Machulince). Hrajúci tréner Patrik Mikuš. Predseda Ján Mikuš: „V skupine sever je náš veľký cieľ skončiť na prvom alebo druhom mieste, vidím to na boj s Machulincami. Nadstavba bude už ťažšia, ambície prispôsobíme situácii, ale ak sa nám budú vyhýbať zranenia, chceli by sme po dvoch rokoch vyhrať súťaž. Očakávame aj viac fanúšikov na našom štadióne.“

Dobrí holubi sa vracajú: Patrik Mikuš a Peter Vnad sú opäť v rodných Obyciach a chcú druhý titul.

Dobrí holubi sa vracajú: Patrik Mikuš a Peter Vnad sú opäť v rodných Obyciach a chcú druhý titul.

ŠK LOVCE
Každý správny Lovčan si žehlí košeľu na 8. október. Vtedy sa hrá proti Hosťovciam. Večné derby vlani videlo vyše 150 divákov. Nesmrteľný sa vďaka nemu stal Martin Kunský – dal 6 gólov a Lovce vyhrali nad Hosťovcami 9:1, takže už mohli všetko prehrať. Asi si to vzali k srdcu, lebo do apríla vyhrali len trikrát. I tak to bola vydarená sezóna. Aby derby ovládli aj tento rok, z Hosťoviec doniesli zveda Ľuboša Kunu. Príchodov je viac ako odchodov, lebo päť je viac ako nula. Emigrant z Topoľčianok Peter Kukla pomôže obrane, zurvaj Mário Svitek ide zbierať žlté (červené) karty a potom aj góly už do šiesteho klubu, calexák Vlado Gubov bude prínos a Šimon Kováč hral prvú dorasteneckú za Bardejov, teraz po ôsmich rokoch zdupkal z Rakúska. Patrik Greguš je dobrý, hral by, aj keby jeho brat Miro nebol trénerom, horšie je, že ho čaká skalpel. Takže to bude na Tomášovi Volfovi, Tomášovi Miškovovi, Martinovi Horniačkom a rekordstrelcovi Martinovi Kunskom. Lovce idú loviť. A vypchajú nejednu korisť. Určite.
Prišli: Ľuboš Kuna (Hosťovce), Šimon Kováč (Gusswerk – Rakúsko), Peter Kukla (Topoľčianky), Mário Svitek (Obyce), Vladimír Gubov (návrat k futbalu/Obyce). Odišli: nikto. Tréner Miroslav Greguš. Starosta a manažér František Richter: „Prioritou Loviec v skupine sever je postúpiť do prvej päťky. Spravíme maximum. Káder je lepší ako v minulej sezóne, naznačila to aj príprava, v ktorej sme trikrát vyhrali a raz prehrali. Prajeme si, aby sa chlapci zohrali a aby v derby porazili Hosťovce. Pohár s Volkovcami sme síce prehrali, ale to sú Volkovce.“

Lovce pred rokom vyhrali ôsmu ligu, dedina má dobrú futbalovú náladu, chodí vyše 130 divákov. FOTO: FB.

Lovce pred rokom vyhrali ôsmu ligu, dedina má dobrú futbalovú náladu, chodí vyše 130 divákov. FOTO: FB.

OFK HOSŤOVCE
Ten-koho-netreba-menovať je preč. A nemá v tom prsty Harry Potter. Ferdinanda Vo Thanha súperi nieže nevedeli brániť, ale nevedeli mu ani meno povedať. Možno aj z toho ťažil pri nejakom z jeho 12 gólov, teraz uňho na čas vyhrala robota v Nemecku. Hosťovce dumali v lete nad novým najlepším strelcom, no neurazili sa, keď im na dvere zaklopal Martin Skladan, tvorca so skúsenosťami z kraja. Kopačka sa po desiatich rokoch zvesil z klinca a snáď našiel aj druhú. Hrozí, že Hosťovčanov bude málo, lebo okrem Ferdiho si to Andrej Žemberi namieril do rodných kopcov, Filipa Nováka zavolali na Skýcov a Ľuboš Kuna to dal na štýl Leonarda Bonucciho a nechal sa prehovoriť Lovcami. Žiadna sláva to nebude, Hosťovce by sa mali koncentrovať hlavne na víťazstvo s Lovcami.
Prišli: Martin Skladan (Obyce), Marcel Kopačka (návrat k futbalu/dorast Žitavian). Odišli: Ferdinand Vo Thanh (robota v Nemecku), Andrej Žemberi (Jedľové Kostoľany), Ľuboš Kuna (Lovce), Filip Novák (Skýcov). Hrajúci tréner Matej Škula. Predseda Miroslav Drahoš: „Cieľom vedenia je skončiť do piateho miesta, ale je na hráčoch, ako to pojmú. Keď budú v sobotu flámovať, finišovať na druhý deň o piatej ráno a na zápas prídu napití, tak ťažko… Možno budeme mať problém s hráčmi, lebo v kádri je len štrnásť chlapcov. Vrátane Romana a Jura Kubalovcov, ktorí robia v zahraničí a nebudú dostupní na každý zápas.“

Hosťovce oslavovali sedemdesiate výročie vzniku futbalu. FOTO: Patrik Gahýr.

Hosťovce oslavovali sedemdesiate výročie vzniku futbalu. FOTO: Patrik Gahýr.

SLOVAN JEDĽOVÉ KOSTOĽANY
Pätnásť kilometrov na severovýchod a zo Zlatých Moraviec ste v Jedľových Kostoľanoch. Tam okres, kraj i futbalová oblasť končí. Prekrásna dedinka na rozhraní Tribeča a Pohronského Inovca má so všetkými dvanástimi štálmi 916 obyvateľov, nie málo. Ale futbal tu každý rok doslova prežíva. Od obce priletí na účet 1 800 eur a funkcionárska trojka Tomašov – Povoda – Drienovský musí ešte 1 400 zohnať, aby v dedine úplne neskapal pes. Preto robia v Jedľových Kostoľanoch dve-tri diskotéky ročne a hlavne augustový miniturnaj. Ale chudobnému aj z hrnca vykypí: pichlo nás do srdca, keď nám Ján Povoda do telefónu hlásil, že pred troma týždňami im veľkým kameňom rozbili šatňu, polámali kachličky a zdevastovali vnútro… „Asi vieme, kto to bol. Ale peniaze od neho vymámime len ťažko,“ povzdychol si manažér. No nádej, že bude lepšie, tu predsa je! Z Hosťoviec sa vrátil domov rýchlik Andrej Žemberi, opäť bude hrať Andrej Mášik, na miniturnaji prehovorili Nitrana Martina Červeňa a z Hronského Beňadiku sa prisťahoval Marek Šály. Ak zapadnú k stopérovi Jánovi Rajnohovi, kapitánovi-špílmachrovi Igorovi Drienovskému a strelcovi ako buldozér Martinovi Magušinovi, hôrni chlapci kostolianski porúbu kdekoho.
Prišli: Andrej Žemberi (Hosťovce), Andrej Mášik (návrat k futbalu/Machulince), Martin Červeň (návrat k futbalu/Lužianky), Marek Šály (návrat k futbalu/Bušince). Odišiel: Marko Biely (Obyce). Hrajúci tréner Igor Drienovský. Predseda Štefan Tomašov: „Úspech je, že vôbec máme mužstvo a sme radi, že trošku lepšie ako v minulých rokoch. Bolo to vidieť aj v Pohári proti Lúčnici nad Žitavou, síce sme nešťastne prehrali a zahodili jedenástku, ale súper bol lepší a my sme ukázali dobré veci po technickej stránke. Inak, Pohár ObFZ Nitra kvitujem, určite má na dedinách dobrú odozvu, je to príjemné, zahrať si raz za čas aj s iným a kvalitnejším mužstvom. Avšak ťažko u nás hovoriť o nejakej perspektíve, máme prestarnutý káder, polovica hráčov má 35 rokov a viac, za dva roky možno nebudeme mať s kým hrať.“

FK SKÝCOV
Bol 16. marec 1945. Skýcovom sa akurát vtedy, keď tunajší partizáni odišli bojovať na Hron, prehnali nemecké plamene. Spustošenej dedinke ostali iba kostol, fara a škola. Obec sa musela budovať nanovo. Možno kruté, možno nemiestne, ale je tam akási paralela s dneškom. Skýcovskí futbalisti boli pred štyrmi rokmi špica Zlatomoravska, dvakrát vyhrali titul. No zlatá garda sa pomaly rozpŕchla, Tesársky, Miškov Žikavský, Magušin a spol. zutekali, z majstrov pretrvali len Peter Jenis a Ľuboš Štucika. Skýcov tak bol prinútený dať priestor mladíkom, už druhou sezónou je Žilinou našej oblasti. Hrdú bielo-modro-červenú vlajku držia robotník obrany Janko Fedorek (18) a miestny Škrtel Miloš Ďuračka (25), vynikať začína syn legendárneho Mariána Zbonku Adam (17), záblesky už mal aj Nicolas Chladný (16). Partizáni idú na front už v nedeľu. Na Skýcov sa vytrepú Topoľčianky. Derby. V dedine sú hody, kolotoče pri škole. Pre junač z kopcov šanca ako lusk, aby si získala diváka!
Prišli: Kristián Chren (Žitavany), Ján Fedorek (dorast Žitavian), Filip Novák (Hosťovce), František Valent (návrat z Nemecka). Odišli: Mário Drienovsky, Patrik Minár (Veľký Klíž), Jozef Pavkov (Topoľčianky). Tréner Roman Žikavský. Predseda Peter Černák: „Chceme hrať pekný futbal a prilákať viac fanúšikov. Káder je veľmi mladý, viac ako dvadsaťšesť má len Fero Valent, tridsaťsedem. Skúsený Ľubo Štucika je zranený, Peťo Jenis stavia dom, od futbalu si naši matadori trocha oddýchnu, budú hrať teda len junáci. Máme nových brankárov, jednotkou je Filip Novák, náhradníkom Martin Daniš. Ešte potrebujeme dvoch záložníkov a jedného útočníka, potom to bude dobré.“

skycov

TJ MARTIN NAD ŽITAVOU
Zaťkovcov je na Zlatomoravsku viac než mravcov. Ale Mirov, ktorí hrávali do devätnástich druhú dorasteneckú za Zvolen, vojenčili v Aši, vtedajšom béčku Chebu, a na tréningoch stretávali legendárneho brankára Slovanu Šaňa Vencela, tak takých je koľko? No nech sa ten bývalý stopér prihlási. Je to Miro Zaťko, patriot má martinskú krv za nechtami, ušami, všade. Keď sa v devätnástich vrátil domov, hneď bol oporou, postupne začal futbal aj robiť. S Martinom pamätá iba posledné dve triedy. Jeho srdcovka hrala ôsmu a tak veľmi-preveľmi chcela do siedmej, až to za ňu napokon spravila reorganizácia. Damián Hitka vzadu, Patrik Čeliga v strede, tank Juro Valent hore. Keď sa zotaví velčický De Gea Lukáš Čapo, siedma cé bude mať najlepšieho brankára. Plus víťaz Slovenského pohára Marek Behúl. A nový tréner: Robo Bosák prechodil celý kraj od Lukáčoviec po Lúčnicu, šesť rokov hral za Jelenec a teraz ide koučovať Martin. Martin, ktorý v sedmičke nebude do počtu.
Prišiel: Zlatko Vörös (Beladice), Marek Behúl (návrat k futbalu). Odišiel: Ľuboš Hitka (koniec kariéry kvôli zraneniu). Tréner Róbert Bosák (namiesto dočasného Lukáša Čapa). Predseda Miroslav Zaťko: „Káder sme posilnili, riešime ešte záložníkov Roba Drienovského z Topoľčianok a Mareka Drgoňu z Tesárskych Mlynian. Ambíciou je určite prvá päťka a potom sa pobiť o čo najlepšie miesto. V príprave mančaft zasahovali zmeny, viaceré veci boli v štádiu riešenia, aj preto sme prehrali s Čiernymi Kľačanmi 1:4 a Pohár s Dolnými Krškanmi toľko isto. “

Martin nad Žitavou ťaží z dobrej obrany, v osmičke dostal iba 24 gólov.

Martin nad Žitavou ťaží z dobrej obrany, v osmičke dostal iba 24 gólov.

JUH

ŠK VELČICE
Milan Hajnovič, Lukáš Jánošov, Tomáš Jánošov, Juraj Homola, Tomáš Čapo, Michal Krpala, Mário Szegény, Štefan Pavlík a spústa ďalších vždy hrali dobrý futbal, napašmali velčických divákov víťazstvami, gólovými hurikánmi, vrcholom bola nezabudnuteľná sezóna 2014/15 – Velčice vyhrali neuveriteľných 18 zápasov v rade, celkovo 23 a pod Veľkým Lyscom sa dvíhali čaše na suverénny titul. Starosta, kronikár a najväčší srdciar tunajšieho futbalu Ľubomír Gahír (plánujeme s ním spraviť veľký rozhovor) je ľudský stroj, aj o polnoci vám z rukáva vysype úplne všetko o futbale v jeho rodisku, teraz vypustil, že Velčice hrajú už desať rokov nepretržite v prvej trojke, tak tomu verte. Už horšie sa verí tomu, že prichádza ústup z pozícii. Velčiciam odišli štyria hráči, ďalší traja si už môžu trvalý pobyt prehodiť na špitál. Náhradou je jedno auto z Beladíc. Zlé to bolo aj s Klasovom, prvé kolo Pohára ObFZ Nitra sa Gahírovi písalo do pamätnej knihy s nechuťou. Velčice doma vybuchli 0:7, dedina sa odela do čierna, na ligovej generálke boli aj susedia zo Sľažian a potichučky skákali dva metre do výšky. Duša velčického futbalu Ján Dekan si nebol mužstvom istý už vlani, teraz to vyzerá ešte horšie. Nebuďte prekvapení, keď Velčice nebudú v prvej päťke.
Prišli: Tomáš Laca, Lukáš Laca, Jozef Laca, Vojtech Nagy (Beladice), Pavol Zeman (návrat k futbalu). Odišli: Tomáš Jánošov, Patrik Zaťko (Bošany), Andrej Mikla, Andrej Gregora (koniec kariéry). Tréner je stále v riešení. Predseda Ján Dekan: „Toto vo Velčiciach ešte nebolo. Zaťkovi a Jánošovovi sme nebránili, aby išli skúsiť väčšiu súťaž do Bošian, Andrej Mikla si dáva od hrania a trénovania pauzu, Andrej Gregora bude len rozhodcom, dlhodobo zranení sú René Kramár a Nicolas Čapo, Štefan Pavlík bude mať operáciu, brankár Tomáš Kiš začal podnikať, na tréningy nechodí a bohvie ako to bude so zápasmi.. Odchádzajúcich sme nahradili počtovo. Ale flintu do žita nehádžeme. Po desiatich úrodných rokoch príde jeden neúrodný, no bojujeme, futbal vo Velčiciach chceme zachovať, veď čo tu bude v nedeľu?“

Sezóna bude testom vernosti velčických fanúšikov. FOTO: Jozef Králik.

Sezóna bude testom vernosti velčických fanúšikov. FOTO: Jozef Králik.

SOKOL ČIERNE KĽAČANY
V Čiernych Kľačanoch si vyhrnulo rukávy nové vedenie Július Švec – Pavel Kliman a hneď môže chodiť po okrese a do schránok vkladať letáky: Hľadá sa strelec, nahrávky za obranu od špílmachra Jozefa Michaľáka isté, centre Andreja Šútora takisto. Tisícovou dedinou sa totiž v lete ozvalo jedno veľké zbohom. Také veľké, že 32-gólové. Lukáš Švec zamával rodnému kraju a podpísal prestupové lístky ambicióznym Kozároviec, prestúpil zo siedmej ligy do štvrtej! Za 500 eur, škoda pre Čierne Kľačany. Durdia sa, že keby sa tak stalo o tri týždne skôr, podľa starých tabuliek by im priskočilo na konto dvakrát viac. Päťstovka nepôjde do vačkov, obratom mieri do klubu, pomôcok a vylepšení nikdy nie je dosť a už sa bešteluje zimný kemp v Sklených Tepliciach. Časť sa stihla minúť, najväčšou posilou je nový Michaľákov parťák v strede Dominik Roman, dedina verí, že sa chytí bývalý Boh beladického dorastu Denis Šemetka, zatiaľ má k behu ako z Pixydy ďaleko. Čierne Kľačany sú dlho pokope a majú čerstvé skúsenosti zo šiestej ligy, v siedmej patri roky k tomu lepšiemu. Ale v pošvecovskej ére už 71 gólov za ročník nedajú.
Prišli: Dominik Roman (návrat k futbalu/Volkovce), Denis Šemetka (Beladice), Matúš Meňhert (návrat k futbalu). Odišli: Lukáš Švec (Kozárovce), Martin Herda (Klasov). Tréner Juraj Šabík (namiesto Dušana Rumanka): „Nehovoríme o prvej päťke. My chceme dve veci – hrať futbal a aby ľudia odchádzali z nášho štadióna spokojní, že to bol slušný zápas na siedmu ligu. Nemáme túžbu pechoriť sa hore, odišli nám dvaja útočníci. Myslel som, že tento rok vyhrajú ligu Velčice, ale keď som počul, aké majú starosti, asi to bude viac vyrovnané.“

So zohratou čiernokľačianskou bandou treba rátať. FOTO: FB.

So zohratou čiernokľačianskou bandou treba rátať. FOTO: FB.

OFK SĽAŽANY
Vinco is back! Aspoň tak spievali Horkýže. Alebo to bol Vratko…? Každopádne. Vinco. Je. Späť. Sľažanmi sa nesie veľká novina. Legendárny Vincent Meliška, brankár, ktorý s ViOnom preskákal z ôsmej ligy do druhej, zbehol do pivnice pre rukavice a fakt sa na to dal. V štyridsiatich troch ide robiť dvojku talentovanému dlháňovi Ľubovi Javorčekovi. Zlatomoravský veľkoklub si môže hráčov vyberať, zo zlatého dorastu si do áčka vytiahol siedmich a keď je treba, starí páni ponúknu Dana Ivanička a Martina Katrušina. V prvom kole chcú Sľažany aspoň bod z Tekovských Nemiec, v druhom k ním prídu Velčice a na futbal pôjde celá dedina. Sľažany stále nezabudli, ako kruto chutila jarná príučka 2:5 a nekonečného rivala chcú doma rozmontovať do poslednej skrutky. Siedma liga klopká na dvere a nedočkavá sľažianska družina ju chce vyhrať. Je zohratá, kvalitná a hlavne chce. Tak prečo by nemohla?
Prišli: Vincent Meliška (návrat k futbalu), Miloslav Majlát, Tomáš Nemček (Neverice), Michal Rajtar, Peter Národa, Benedikt Grunner, Filip Székely, Dávid Krta, Ľuboš Javorček (dorast). Odišiel: Martin Novák (Neverice). Tréner Roman Cina (namiesto dočasného Stanislava Pachera). Vedúci mužstva Milan Hudec: „Ambíciou je stabilizovať novovytvorený káder. V tabuľke sa chceme pokúsiť o prvú päťku, pohybovať sa na popredných priečkach. Chalani sa roky poznajú, sú zohratí, ani dorastenci už nie sú žiadni oplašenci, veď ich do áčka zapracúvame viac než rok. Chceme stavať na starších a skúsených hráčoch ako Michal Káčer, Matúš Mišuta, Pavol Rajtar, Marián Žikavský a Maroš Bača. Škoda, že stabilný člen základu Matej Tonka musí ísť na operáciu.“

Peter Národa má na to, aby v prvom kole zničil Tekovské Nemce hetrikom. FOTO: Andrej Kéry.

Peter Národa má na to, aby v prvom kole zničil Tekovské Nemce hetrikom. FOTO: Andrej Kéry.

ŠK TESÁRSKE MLYŇANY
Tesárske Mlyňany sa každoročne ukladajú na jesenný spánok a na jar všetko doradu trhajú. Minulá sezóna sa síce trocha vymykla zaužívanému postupu, ale v posledných rokoch to fakt tak bolo. Úlohou pre revolučný ročník je nájsť brankára, v uplynulom chytali až šiesti. Z kostry sa roky nič neodlupuje, v zostavách kola bývajú obrancovia Tomáš Klučiar, Samuel Opálený či Peter Sládek, šéfom stredu je stožiar Stano Babocký, uzdravili sa mu kamoši Matej Hudec a Marek Martinec, od Matúša Komžíka čakajú fanúšikovia góly, ale tie má na starosti hlavne Juraj Halmeš. Neveričan je fit a pripravený robiť si z obrán domino. Dobrá partia, viacero opôr, vyrovnaný káder, trénerom vyštudovaný telocvikár Peter Miškovič. Nastal čas Tesárskych Mlynian?
Prišli: Lukáš Ráno (Volkovce), Mário Bošanský, Tomáš Plaštiak, Matej Švába (dorast). Odišiel: Filip Ivanička (Machulince). Tréner Peter Miškovič. Hrajúci asistent trénera Stanislav Babocký: „Poviem to otvorene, mladá generácia a niektorí ľudia z dediny si nevážia, čo sa pre futbal v obci robí. Aby raz neboli prekvapení, že tunajší futbal dopadne podobne ako v okolitých obciach… Veľmi by sme uvítali ľudí ochotných aktívne vypomáhať či už na funkcionárskom poste, ale i trénerskom pri vedení prípravky, mládeže, dorastu, aby futbal v Tesárskych Mlyňanoch napredoval. Čo sa týka športových cieľov, chceme hrať futbal, s ktorým budú spokojní samotní hráči, ale i diváci, ktorí nám fandia. Ak nás budú obchádzať zranenia, radi by sme mútili vodu na popredných miestach. Z novej podoby súťaže máme zmiešané pocity, i preto sa veľmi tešíme z postupu v Pohári ObFZ Nitra.“

Tesárske Mlyňany chcú stavať na dobre stavanom gólovom dravcovi Máriovi Bošanskom. FOTO: Jozef Králik.

Tesárske Mlyňany chcú stavať na dobre stavanom gólovom dravcovi Máriovi Bošanskom. FOTO: Jozef Králik.

ŠK NEVIDZANY B
Nevidzany sú polárkou zlatomoravského súhvezdia. Finančne i personálne stabilizovaný klub a každoročne schopný veľkých výsledkov, dorastenci vyhrali piatu ligu a bohvie, dokedy sa v nej ohrejú muži. Piatoligové áčko a siedmoligové béčko trénujú pokope vo vyše dvadsiatich mužoch, na predzápasovom tréningu si kouč mužov Juraj Baláž vždy vyberie šestnásť tých, ktorí pôjdu v nedeľu za áčko a zbytok plus dorastencov prenechá lodivodovi béčka Radoslavovi Cigáňovi. Aké prosté, nie? Ale naozaj to aj funguje. Nevidzianske béčko trieli do štvrtej sezóny a hviezdy robí hlavne z dorastencov. Futbalistom sa tu dáva voľnosť, nespútaný herný štýl vie prilákať aj cez sto divákov.
Prišli: Pavel Kliman (Veľké Vozokany), Adam Huňady, Jakub Bajan (dorast). Odišiel: Patrik Klas (Klasov). Tréner Radoslav Cigáň. Manažér Pavol Baláž: „Nemáme absolútne žiadne ambície. V súťaži sa nehrá o nič, ide v nej len o dobrý futbal. Budeme radi, keď budú zápasy prebiehať v športovom duchu a nebudú nám súperi lámať nohy.“

Dres nevidzianskeho béčka už prischol aj úspešnému trénerovi dorastu a výberov ObFZ Nitra Petrovi Drahošovi. FOTO: FB.

Dres nevidzianskeho béčka už prischol aj úspešnému trénerovi dorastu a výberov ObFZ Nitra Petrovi Drahošovi. FOTO: FB.

TJ TEKOVSKÉ NEMCE
Futbal v najvýchodnejšej dedinke oblasti sa presne pred rokom obrátil hore nohami. Žezla sa ujal Ján Valkovič, veľký srdciar si zaumienil skoncovať s trápnymi sezónami plnými vysokých prehier a dať klub do poriadku. Nedrží ho motto „po mne potopa“, pre Tekovské Nemce má skvelú koncepciu silnej mládeže a úspešných mužov. Išlo mu to hneď od začiatku – k starším žiakom postavil prípravku a dorast, do áčka presvedčil posily hrajúce za nula centov a hneď si s nimi vydupal siedmu ligu (16-1-1). Rozlúčil sa však Július Benčúrik, klubová legenda bude už len fanúšik, za dlhoročné služby mu Nemčania ďakujú. Ale či chcú, či nechcú, v novej zlatomoravskej La Lige budú jedným z favoritov. V skupine juh sa Tekovské Nemce popasujú prvé miesto s Chočou, Sľažanmi a Tesárskymi Mlyňanmi. Disciplínu vnáša tréner-oblastný cestovateľ Stanislav Kováč, pravú ruku má na ihrisku v prerobenom útočníkovi Martinovi Ďurinovi, najlepším hráčom tímu a možno aj ligy je novic z Novej Bane Filip Holečka, keď si na štandardku nabieha stopér ako strom Andrej Kyška, obrany bijú na poplach, lopatu na čiernu robotu nosí kapitán Pavel Dufek a 18-ročný brankár Marián Šebeňa chytí ešte pred maturitou päť núl, je talent na výbehy. Nemčiansky koktejl naposledy premiešal Lehotu, prehral 5:6 (otočil z 0:4), rozhodla jedenástka v závere. Nechcú pod Inovcom sláviť ďalší postup?
Prišli: Filip Holečka (Nová Baňa), Marián Šebeňa, Erik Valo (dorast), Matúš Forgáč (návrat k futbalu). Odišli: Dávid Strieška, Tomáš Forgáč (Rudno nad Hronom), Július Benčúrik (?). Tréner Stanislav Kováč. Predseda Ján Valkovič: „Nemám v povahe silácke reči, vysoké ciele. Klub som prevzal len pred rokom, máme pred sebou ešte veľa práce, aby sme dobehli veci, ktoré sú inde samozrejmosťou – stabilný káder s dobrým trénerom, kvalitná hracia plocha, primerané podmienky atď. Do siedmej ligy ideme s ambíciami hrať dobrý futbal, prilákať viac fanúšikov. Máme dobré mladé mužstvo, ktoré má v sebe potenciál sa zlepšovať. Možno by bol pre nás prínosom ešte jeden skúsený hráč, ktorý by vedel ostatných usmerniť na ihrisku, poradiť im po futbalovej i osobnej stránke. Teší nás, že nám v tejto sezóne pomôže vynikajúci futbalista Filip Holečka, náš rodák. Som rád, že u nás naďalej zostáva skúsený tréner Stano Kováč. Favoriti na titul by mohli byť Sľažany, Choča, možno Čierne Kľačany. Tešíme sa na každý zápas, ale najviac na susedské derby proti Čiernym Kľačanom.“

Z vypadnutia do osmičky sa nemčianski diabli resuscitovali tým najlepším spôsobom.

Z vypadnutia do osmičky sa nemčianski diabli resuscitovali tým najlepším spôsobom.

DRUŽBA CHOČA
Los Galácticos de Choča. Miroslav Minár už robil futbal v Nevericiach, teraz je na Choči, ponosil sedemnástich legionárov, ale tretie miesto v ôsmej lige bolo sklamanie, s takými menami mali žlto-modrí Tekovské Nemce a Ladice doslova ugrilovať. Predsa sa však na Choču usmialo postupové slnko a od nedeľného prvého kola v Čiernych Kľačanoch je tajným snom Minárovej partie mlátiť siedmu ligu na franforce. Mužstvo na to je. Brankár Peter Valent s nielen vionistickou minulosťou, stopér s prehľadom Macdonalda Nibu Michal Paulovič má na futbalnetovej profilovke fotku z diskotéky, ale rozohrávka mu ide lepšie ako tancovanie, ešte viac v nej vyniká Laci Vajda a tri pľúca ako Dušan Gálik nemá v lige nik. Oblastný bádateľ Adam Viglacký bol už v siedmich kluboch a najlepšiu formu má na Choči. Traduje sa, že Bolt skončil, lebo ho Oskár Kukučka dobehol. Spolu s ničiteľom Matúšom Székelym budú trápiť obrany. Geniálny ťah je angažovanie Martina Slováka, odchovanec Plastiky Nitra úplne ovládol obranu. Len či nebude na Choči viac náčelníkov ako indiánov.
Prišli: Martin Slovák (návrat k futbalu/Čeľadice), Peter Slovák (Hosťová), Peter Drgoňa ml. (Topoľčianky). Odišli: Marián Halmovský, Ondrej Segíň, Pavol Sojka (Neverice). Tréner Miroslav Minár. Predseda Štefan Pilčík: „Na začiatku siedmej ligy sme spolu s Tekovskými Nemcami podceňovaní, to sa mi neľúbi. Náš cieľ je umiestniť sa v nabitej južnej skupine v prvej päťke a potom bojovať v nadstavbe. Nemáme veľké oči. Káder sme vystužili hlavne o obrancov. Vzadu si to perfektne diriguje Maťo Slovák, v strede hviezdi Adam Viglacký a útočníci Oskár Kukučka a Matúš Székely musia strieľať góly.“

Ladičan Matúš Székely je na Choči od zimy.

Ladičan Matúš Székely je na Choči od zimy.

TJ LADICE
„Lédec“ vypadol zo siedmej ligy z posledného miesta pred troma rokmi, súťaž vtedy doslova pretrpel, na krvácajúcom tíme si vtedy všetci robili skóre. Po troch sezónach naspodku sa Ladice vracajú späť tam, kde patria. Vracajú sa zohratejšie, silnejšie, lepšie. Už nebudú za neschopného úbožiačika ani za snehuliakov, body nedajú lacno, ťažko sa hrá najmä u nich, súperi vždy berú dvoje chráničov. Ružoví panteri v Pohári zvalcovali Dolné Lefantovce 7:0 a ku koncu si s utrápeným protivníkom zahrali bago, v nedeľu z ich trávnika zišli Žitavce, takže Ladice sú už v druhom kole a proti Tešedíkovu im radíme formáciu 8-2-0. Hviezdou telovýchovnej jednoty je zase Jozef „Jojo“ Tóth, šestnástku pod Veľkým Lyscom má dokonale označkovanú, v hernom štýle „kopnite to na Joža“ odporúčame Ladiciam pokračovať, veď za tri roky dal 72 gólov. Otázkou je, či jeden filharmonista postačí na celý orchester.
Prišli: nikto. Odišli: nikto. Hrajúci tréner Marián Javorček: „Ťažko určiť ambície, prvá päťka z toho asi nebude. Sme zvedaví na súperov, s ktorými sme v ôsmej lige nehrávali, najviac divákov príde na Sľažany, Velčice a Neverice, ak budú existovať. Hľadáme brankára.“

Ladice v prvom kole Pohára ObFZ Nitra rozbili Dolné Lefantovce 7:0.

Ladice v prvom kole Pohára ObFZ Nitra rozbili Dolné Lefantovce 7:0.

TJ NEVERICE
Budú? Nebudú? Éterom lietalo všeličo. Či sa Neverice spoja s Jelencom, či to odhlásia alebo sa poskladajú. Napokon to tretie, takže Neverice sa už balia na prvé kolo do Tesárskych Mlynian. Odišlo de facto sedem hráčov, spraviť mužstvo vyzeralo na priveľké sústo, ale predseda Andrej Haveta to zvládol. Prepotil celý šatník a prevolal aj nemožné, no tím postavil. Chytať bude Martin Novák, obrane veliť Marián Halmovský, tvoriť Miloš Majdiak a Jozef Bachan. A modro-bielych neradno podceňovať. Nemusia byť úplní pozliepanci, nemusia byť do počtu. V zrekonštruovaných neverických priestoroch nie je túžba kade chodiť, tade fasovať uteráky, futbalom sa idú baviť, ale ľahko sa nedajú. Obec bude na nohách už o týždeň v nedeľu. V Nevericiach sú hody, kolotoče, v Bare u Pe3 sa bude svietiť do rána a možno tam Tekovské Nemce naozaj prehrajú.
Prišli: Tomáš Szabo (návrat k futbalu/Martin nad Žitavou), Martin Novák (Sľažany), Marián Halmovský, Ondrej Segíň, Pavol Sojka (Choča). Odišli: Marcel Ollári (Jelenec), Andrej Michalka, Martin Vrábel (pracovne zaneprázdnení), Miloslav Majlát, Tomáš Nemček (Sľažany), Adam Borbély, Miroslav Borbély (?). Tréner je v riešení. Predseda Andrej Haveta: „Som Neveričan a pre futbal v dedine by som spravil všetko. Zložili sme nový tím, je pred nami veľké úsilie presadiť sa v našej ťažkej južnej skupine. Na ihriskách chceme hrať futbal, bojovať za Neverice, nebyť fackovacím panákom.“

Takto sa Neveričania fotili v Pohraniciach. Že tam niečo chýba? FOTO: archív TJ.

Takto sa Neveričania fotili v Pohraniciach. Že tam niečo chýba? FOTO: archív TJ.

Autor: Martin Kilian ml. Autorom titulnej fotky je Jozef Králik.