Kto má najmladšieho trénera mužov v oblasti?

majo sebena

Čo má spoločné slnko a najmladší tréner mužov v ObFZ Nitra? Obaja prichádzajú z východu. Najvýchodnejšie položenú zväzovú obec Tekovské Nemce prevzal od zimy len dvadsaťročný Marián Šebeňa.

Nemce trénera hľadali dlho, napokon však jablko nepadlo ďaleko od stromu a stal sa ním brankár nedávno pôsobiaci v dorasteneckých súťažiach: „Dlho sme zháňali trénera, či už v obci alebo po okolí. Oslovili sme Maja, zaplatili sme mu trénerský kurz a a bolo vybavené, držíme mu všetci palce,“ ozrejmil Valkovič.

Takto Nemce pred dvoma rokmi vyhrali VIII. ligu, ako poslední... Druhý zľava prezident klubu Ján Valkovič.

Takto Nemce pred dvoma rokmi vyhrali VIII. ligu, ako poslední…
Druhý zľava prezident klubu Ján Valkovič.

Šebeňa trénuje aj mládež, v akcii bol aj na sobotnom turnaji v Kolíňanoch. Do mikrofónu obfz.sk povedal interesantné veci.

Ešte ste azda len vyšli z dorastu a už ako brankár kaučujete mužov. Ako sa to vôbec celé zrodilo?

Celé je to zaujímavý príbeh. Pred zimnou prípravou ma oslovil predseda Ján Valkovič, či sa nechcem angažovať v príprave detí U11 a v projekte ,,Dajme spolu gól!”. Súhlasil som, pretože popri vysokej škole je to dobrá práca. Klub mi ,,zasponzoroval” linenciu UEFA GRASSROOTS C, a tak som sa stal trénerom detí. Keďže ako klub sme v tomto období nemali trénera ani u mužov, tak sme sa s chalanmi dohodli, že budem robiť tréningy a spolu to ako mužstvo zvládneme, pokiaľ sa nenájde niekto skúsenejší.

Aké časové obdobie už pôsobíte v tejto funkcii?

Je to od začiatku jarnej časti.

Súčasne ako tréner ste aj brankár. Pozerá sa vám na hru svojho mužstva lepšie zo striedačky alebo z brány?

Určite zo striedačky. Predsa len v bráne prežíva človek tú hru o čosi viac a sústredí sa skôr na svoju hru, aby bola čo najlepšia, potom sú tie tímové veci prehliadané.

Šebeňa (vpravo) je veľmi platný aj v bráne.

Šebeňa (vpravo) je veľmi platný aj v bráne.

Ako prebiehajú tréningy?

Počas zimnej prípravy: rozcvička vo forme atletickej abecedy a jednoduché prípravné cvičenia. Potom to už závisí na zameraní tréningu alebo chýb, ktoré sa počas predchádzajúcich majstrovských zápasov vyskytli. Čiže napríklad, ak máme problém hrať pod tlakom, sú prípravné hry na malom priestore s obmedzeným množstvom dotykov a pod.

Keďže ste v kabíne jeden z najmladších, ako tréner máte u chalanov rešpekt?

Veľmi dobrá otázka. Kto chce hrať futbal a baví ho, dokáže „prehrýznuť“ to, že som o niekoľko rokov mladší. Navyše u nás v šatni je to skôr dialógu ako diktovaní, kto má čo robiť.

Čo by ste vo svojom mužstve najviac vyzdvihli?

Ako mužstvo sa stále formujeme a je tu veľa negatív. Najviac by som vyzdvihol, že napriek nepriaznivej sezóne veľa hráčov nestratilo chuť do futbalu a ďalej makajú.

Máte aj nejakých asistentov?

Veľmi vďačím hráčom ako Martin Ďurina, Patrik Balážik a Matúš Forgáč, ktorí sú „vyhratí“ a odvádzajú veľa práce pre mužstvo. Pre mňa je asistentom každý, kto podá v šatni múdru pripomienku.

Kto je vašim trénerským vzorom?

Oceňujem každého trénera, ktorý ma v mojom krátkom futbalovom pôsobení viedol. Avšak ako brankár mi dal najviac skúseností Martin Furda. Naučil ma veľa toho, čo teraz viem. Tiež by som rád vyzdvihol prácu p. Milana Pavloviča, vedie trénerov v ObFZ Nitra. Vo svetových ligách u mňa víťazí Jürgen Klopp.

Vidíte to do budúcna na trénerskú kariéru?

Mojou prioritou je trénovať deti, možno v budúcnosti, keď naberiem viac vedomostí a skúseností, budem mať vyššie ambície. Zatiaľ chcem, aby brali deti futbal ako záľubu.

AUTOR: Erik Barát.

FOTO: archív obfz.sk.