Miroslav Michalech z TA3: ObFZ Nitra je najlepší na Slovensku

Michalech viedol galavečer s veľkým prehľadom.

„Moderátor Miroslav Michalech dal DOUBLE STAR BET Jedenástke roka 2018 nový rozmer,“ trafil klinec po hlavičke Štefan Korman, predseda ObFZ Nitra. Naprataná hala v Žitavanoch mala v sobotu pred očami najlepších veľkých i malých futbalistov, trénerov, funkcionárov a rozhodcov, všetko riadila tvár spravodajskej televízie TA3.

Kto by ho nepoznal? Jeho mechanicky presný hlas nás kedysi sprevádzal Ligou majstrov, majstrovstvami sveta či Európy. Mikrofón RTVS vymenil v roku 2003 za „téátrojku“, krátko na to bol absolútnym výhercom ankety OTO, teda osobnosť televíznej obrazovky. „Na Slovensku máme 38 oblastných futbalových zväzov a ObFZ Nitra je podľa mňa najlepší,“ povedal pred 230 ľuďmi na DOUBLE STAR BET Jedenástke roka 2018. Keď doznelo jeho posledné slovo a pódium prenechal obľúbenej kapele Black Band, pre MY Nitrianske noviny a obfz.sk prezradil ešte viac.

Prečítajte si zaujímavý rozhovor s Miroslavom Michalechom.

Ste rodák z Považskej Bystrice, zmaturovali ste v Kremnici, vyštudovali v Bratislave. Čo vás presvedčilo prísť moderovať DOUBLE STAR BET Jedenástku roka 2018 do Žitavian? Ako sa zrodila vaša dohoda s Petrom Chrenom?
– Ani som veľmi nerozmýšľal. Zavolal mi, povedal, o čo ide, prečo by som neprijal? Aj keď tieto akcie už veľmi nerobím, chcem byť viac s rodinou, za celý život som mal toho dosť. Najprv som lietal po celom svete, teraz veľa moderujem po Slovensku, no dnes som to veľmi zredukoval, takže už moderujem veľmi málo podujatí. Ale toto som neodmietol. Peter Chren bol veľmi príjemný, prišiel za mnou do Bratislavy, dali sme si kávičku a rýchlo sa dohodli.

Ako sa vám páčilo v Žitavanoch?
– Bolo tu veľmi pekne. Amatérsky futbal poznám, nebol som na takejto akcii prvýkrát, už som niekoľko takých moderoval. A tu ma prekvapila plná sála, ľudia boli veľmi disciplinovaní, presne o sedemnástej hodine sme začali, takisto dobrá hudba. Bol som veľmi milo prekvapený a budem mať pekné spomienky.

Michalech viedol galavečer s veľkým prehľadom.

Michalech viedol galavečer s veľkým prehľadom.

Odkázali by ste čosi najlepším futbalistom?
– Je dôležité, aby sa chlapci, ktorí boli vyhlásení za najlepších vo svojich kategóriách, nenechali znechutiť. Aby im futbal stále robil radosť. Takisto trénerom, rodičom, fanúšikom, aj keď v obciach nejde o tisíce, prajem, aby ich futbal stále bavil. V obciach musí byť to tradičné: kostol, krčma a futbal.

Ľudia vás tuna v Žitavanoch spoznávali, fotili sa s vami. Asi cítite, že ste niekto.
– Áno, je to príjemné. Ale nie som nejaká hviezda. Už nekomentujem, už som len moderátor v TA3, spravodajskej televízii, takže už nie som toľko na obrazovke. Ale žijem športom ďalej, futbalom zvlášť a ľudí mám rád všade na svete.

Na ktorej fotke sa Michalech usmieval najviac? Hádajte...

Na ktorej fotke sa Michalech usmieval najviac? Hádajte…

Našich čitateľov by určite zaujímali pikošky z vašej televíznej kariéry, akýsi brept…
– Na brepty sa nespomína v dobrom… (smiech) Ale prezradím. Napríklad v roku 1994, to už je dávno, že? Vtedy boli majstrovstvá sveta vo futbale v USA a ja som vo Washingtone komentoval zápas Švajčiarsko – Španielsko. Hráči už vychádzali na ihrisko a ja som si vtedy na tribúne všimol Jána Kociana, bývalého reprezentanta, aj reprezentačného trénera. A ako som komentoval úvodné slová, tak som sa vypol a zakričal: „Janko, poď sem!“ Aby prišiel ku mne, k mikrofónu, pomohol mi ako spolukomentátor. Vtedy ešte neboli také bezpečnostné opatrenia, aby sa prebil cez usporiadateľov. Tak som sa zapol a už sa schyľovalo k hymnám. Prichádza hymna Švajčiarska, povedal som a odmlčal som sa. Zaznela španielska hymna… „Počuli švajčiarsku hymnu, teraz ide španielska“ uviedol som. Zaznela švajčiarska… Všetko zle. (smiech) To je tak, keď komentátor nedáva pozor.

Ale tých dobrých zážitkov je určite stokrát viac.
– Ale áno, je.

Myslím si, že raz keď skončíte, budete hrdí na to, čo ste robili celý život.
– Ja som hrdý už teraz. Bolo toho veľa, trikrát som komentoval finále majstrovstiev sveta, trikrát finále majstrovstiev Európy, kopu rokov finále Ligy majstrov, medzištátne zápasy, bol som s našimi na MS v Afrike v roku 2010, na ME vo Francúzsku v roku 2016… Myslím si, že ešte niečo mám pred sebou.

Michalech s ľuďmi, ktorých zrejme vo svojej pochvale myslel - štyrmi členmi Výkonného výboru: po jeho pravej ruke Ladislav Prešinský, po ľavej zľava Štefan Korman (zároveň predseda ObFZ Nitra), Peter Chren, Pavol Mesároš.

Michalech s ľuďmi, ktorých zrejme vo svojej pochvale myslel – štyrmi členmi Výkonného výboru: po jeho pravej ruke Ladislav Prešinský, po ľavej zľava Štefan Korman (zároveň predseda ObFZ Nitra), Peter Chren, Pavol Mesároš.

Miroslav Michalech sa nenudí ani v 65 rokoch, všakže?
– Mám už dospelé deti, teraz sa teším z malého synčeka. Hrá za tím U11 v Karlovke (časť Bratislavy), prvú ligu, najvyššiu súťaž. Mám z neho radosť. Vozím ho na tréningy. Títo chlapci na pódiu (najlepší mládežníci) mi pripomenuli aj jeho.

Ide z vás dobrá nálada. Pozvánku na DOUBLE STAR BET Jedenástku roka ObFZ Nitra zrejme neodmietnete ani o rok.
– To ešte uvidím… Či ma žena pustí (smiech).

AUTOR: Martin Kilian ml.
FOTO: Adam Ferenc.