Poloviční králi z Veče trénujú ako diví a fandí im cez 200 ľudí

Nepriestrelný Hátas má leví podiel na večianskom marši.

Z jesenného primátu sa v nabitej galantsko-šalianskej siedmej lige teší mestská časť Šale –Veča. Avšak dvíhame prst, pretože ju dozaista nečaká na jar cesta ružovým sadom, ale tvrdý boj. Popredie praská vo švíkoch ako už dávno nie. Všetko si dokonale uvedomuje tréner polovičného majstra Ladislav Oroszi.

Premohla ich až ofenzívna lokomotíva zo Žihárca

Mužstvo trénera Ladislava Orosziho vstúpilo do sezóny sťa tornádo. Sériou dvanástich zápasov v rade bez prehry ,,okradlo“ všetkých. Nedá sa nespomenúť, že šiesty a ôsmi triumf má prívlastok kontumačný, nakoľko hráči Selíc a Kráľovho Brodu zišli predčasne z ihriska. Stalo sa tak v dvoch domácich zápasoch po sebe. Avšak z koncojesenného úsmevu Večanom určite neubudlo. Jediným premožiteľom modro-bielych sa stal v poslednom jesennom kole Žihárec (0:4) – dá sa povedať, že najväčší sok Veče v boji o primát.

Bohatý súboj o titul i o „záchranu“

Večania vyhrali jeseň pred druhým Žihárcom, v ktorom pôsobia priebežne dvaja najlepší strelci ligy Beneš (18) a Benko (16), len o jeden bod. Tretie Selice strácajú len dva, štvrté Hody štyri a tak ďalej. Deklaruje to fakt, že nie je nič isté a všetko naďalej otvorené! „O zábavu“ je postarané aj na druhom póle tabuľky. Veď o skóre posledné Diakovce strácajú na desiatu Dlhú len štyri body. Pokojnými vodami v strede sa zatiaľ plavia Trnovčania, Tešedíkovčania a Vinohrady. Atraktívnosť súťaže je aj po postúpení Betonáris a odstúpení Kráľovho Brodu samozrejmá.

Na MOGET Cup len Diakovce

Z deviatich šalianskych tímov zo 7. ligy idú na najväčší turnaj na Slovensku – Vianočný MOGET Cup MY Nitrianskych novín len Diakovce, čo je určite sklamaním. Väčšou halovou prioritou je pohár firmy TIBI, určený pre šalianske mužstvá. Mädlite si ruky, kapacita sa pomaly napĺňa!

K nášmu mikrofónu prišiel tréner Veče Ladislav Oroszi.

Čelo VII. ligy Galanta – Šaľa je po jesennej časti napráskané. Má pre vás preto priebežne prvé miesto väčší význam?
– Nemá, myslím že to všetko vyšlo z toho, ako sme hrali. Nechceme byť silou mocou prví, ale hrať pekný futbal, čiže jesenný primát až tak dramaticky neprežívame.

Vyhrávali ste zápas za zápasom. Čo sa stalo v poslednom kole, keď ste schytali v Žihárci ,,kefu“ 0:4?
– Bol to výbuch celého mužstva. Nevedeli sme sa vyrovnať tvrdej a agresívnej hre súpera. Pre nás to bol už takpovediac koniec sezóny a na jar im to chceme športovo vrátiť.

Spomínaných desať výhier bolo určite pekných. Aký je ich hlavný atribút?
– Dozaista kombinačná hra! S každým súperom, teda až na Žihárec, sme herne dominovali. Ale postretli nás dve nešťastné remízy. V Hodoch sme ešte v 84. minúte vyhrávali 2:0, no dve záverečné súperove akcie nás odrovnali. V Jánovciach bola remíza asi spravodlivá.

Ktorý zápas bol pre vás najťažší, teda samozrejme okrem Žihárca?
– Keď sme hrali doma, väčšina z mužstiev sem prišla s defenzívnou taktikou. Najťažšie to bolo azda v Jánovciach, kde nás domáci do ničoho nepustili, hrali aktívne a kazili nám celú taktiku.

Trúfate si vydvihnúť najväčšie opory tímu za jesennú časť?
– U nás je najväčšia opora sila kolektívu a fanúšikovia, ktorých sem chodí fakt veľa a bavia sa futbalom. Keby malo ísť o jednotlivcov, spomenul by som defenzívneho záložníka Martina Vyskoča, ktorý hrával za reprezentácii, záložníka Tomáša Pála, obrancu Denisa Hamara a útočníka Ladislava Vencela.

Večanom sa pod novým predsedom Tiborom Križovičom (v hnedom) darí.

Večanom sa pod novým predsedom Tiborom Križovičom (v hnedom) darí. Vedľa neho kouč Oroszi.

V tabuľke pravdy máte štrnásť plusových bodov, teda najviac spomedzi všetkých ostatných. Najlepšie skóre má však už viackrát spomínaný Žihárec. Bude práve tento tím váš najväčší konkurent v boji o titul, alebo to môže vyhrať ktokoľvek?
– Žihárec bude robiť určite všetko pre to, aby vyhral túto súťaž. My ju za každú cenu vyhrať nechceme. O čo nám ide, je hrať od zápasu k zápasu. Podľa môjho názoru nie sú víťazstvá v tejto lige až tak dôležité, ale potešenie z hry a aby to hráčov a ľudí bavilo. Veľmi si pochvaľujem našich fanúšikov, ktorých zavíta na zápas vždy cez dvesto.

Ako by ste zhodnotili tohtoročnú úroveň súťaže?
– Odchodom Betonáris Šaľa do vyššej ligy išla úroveň o niečo dole, ale nie o veľa. Je tam pár tímov, ktoré sú na kvalitatívne lepšej úrovni a majú tú staršiu generáciu hráčov. Mladších je ťažko dostať na ihrisko, nemajú taký záujem o futbal. Nepanuje to len u nás, ale všade!

Partia je dobrá?
– Vynikajúca, každý piatok po tréningu máme posedenia, tak isto ako aj v nedeľu po zápase. Mám z toho veľmi dobrý dojem. Aj na tréningy nás chodí hojne. V utorok tak 15-16 a v piatok ešte viac. Aj tento atribút zohral v sezóne, pretože sme asi najtrénovanejšie mužstvo v lige.

Kto to v šatni dokáže najviac vyhecovať, prípadne kto je najväčší srandista?
– Srandistov tam je viacej, napríklad Zolo Legner, Tomáš Prílepok a Vencelko (Ladislav Vencel), nech ma majú čím chalani podpichovať (smiech). Vyhecovať ľúbi najmä Martin Barus.

Na jeseň obletel svet príbeh záložníka Veče Martina Vyskoča (vpravo). O tom, ako hral prvú ligu či reprezentoval, sme písali na našom webe a téme sa venovala aj Pluska.

Na jeseň obletel svet príbeh záložníka Veče Martina Vyskoča (vpravo). O tom, ako hral prvú ligu či reprezentoval, sme písali na našom webe a téme sa venovala aj Pluska.

Ladislav Vencel sa dostal ako jediný zo Šalianska do DOUBLE STAR BET Jedenástky roka 2018. Ako hodnotíte jeho prínos do kabíny?
– Lacko Vencel má na vyššiu súťaž. Nebyť zranení, bol by inde. Do Jedenástky roka sa zaslúžil dostať, všetci sa z toho tešíme.

Mali chlapci nejakú odmenu za jesenné víťazstvo?
– Mali sme pekné posedenie, ako ukončenie sezóny, ešte viac sme utužili vzťahy. V klube sa 15.12. chystá športový ples, takže o tieto veci je postarané.

Na vianočný MOGET Cup do Nitry ste sa neprihlásili, idete aspoň na TIBI Cup do Šale?
– Na MOGET CUP nechceme ísť preto, lebo je tam veľa mužstiev a nemáme veľké šance dostať sa ďaleko. Predsa len, hala je pre mladých a gro nášho mužstva tvoria starší hráči. Na Tibi Cup by sme mali ísť. Dúfam, že to poskladáme s nejakými mladými.

Zima je dlhá. Ochutíte si ju nejakým sústredením?
-Nie, sústredenie neplánujeme, ale máme tam dosť prípravných zápasov. Halovými turnajmi si vyplníme dlhú prestávku.

Keby čisto teoreticky vyhráte súťaž, využili by ste právo postupu do jednej z najlepších šiestych líg na Slovensku?
– Môj osobný názor je taký, že nie. Pre nás by to cestovateľsky náročné a pochybujem, že by chodilo toľko ľudí, ako teraz, keď hráme vkuse derby. Čiže nitrianska ,,šestka“ môže byť kvalitná, no pre mňa je táto naša súťaž atraktívnejšia. Toto je len môj názor, keby povedalo vedenie inak, budem to rešpektovať.

Veča má pred sebou ešte dlhý a náročný boj. Či na konci súťaže vystrieda na pozícii kráľa ligy Betonáris Šaľa je vo hviezdach, avšak je isté, že sa tam futbal robí so srdcom!

AUTOR: Erik Barát.
FOTO: Archív FK Veča.