RESUMÉ JESENE│VII. liga Galanta – Šaľa

obfz.sk

Revolučnou siedmou ligou kráčali Betonáris ako ružovou záhradou, v užšej špičke im robili špalier Žihárec a Veča, najlepším mužstvom od Galanty boli šieste Hody. Z natlačeného spodku najhoršie vyšla Dlhá nad Váhom.

Svadba z rozumu. Galantský a nitriansky oblastný futbalový zväz si spojili siedme ligy, na riadení sa predsedovia Ervín Kiss a Štefan Korman chlapsky dohodli a všetky kluby do jedného hlasovali rovnako. Na ihriská a tribúny sa vrátila sila niekdajšieho okresu, galantské dedinky hrajú proti šalianskym po 21 rokoch.

Názory na novú sedmičku sa roja ako včely v úli, jeden však preváži všetky: cestuje sa menej a ľudí chodí viac. Návštevy jesene boli na derby Tešedíkovo – Žihárec (3:4) a Betonáris – Veča (2:0), tí odvážnejší hovorili o päťsto divákoch. Šalianske kluby navyše na jeseň tankujú lacnejšie, než keby sa hnali do bojov na ďaleké Nitriansko.

Galantsko-šalianska siedma liga mala neobmedzeného vládcu v Kráľovej nad Váhom, Betonáris Šaľa rozstrieľali súperov na rešeto, sú prví bez straty čo i len bodu! O šesť bodov menej má Veča, o osem Žihárec. Postupovú hádanku vyrieši jar, najlepší žreb bude mať Žihárec.

Top päťku dopĺňajú Selice a Tešedíkovo, potom si slovo berie Galanta, Hody a Kráľov Brod vedeli potrápiť kdekoho, ako pri Verdune strieľali Jánovce. Spodné pásmo začína prakticky už deviatym miestom, posledná Dlhá naň stráca len sedem bodov.

Na pranier sme si vzali osem našich šalianskych zástupcov.

BETONÁRIS ŠAĽA (1.)
Sadlo to až prekvapivo rýchlo. A výborne. Šaliansko cítilo v kostiach, že s desiatimi posilami z Kráľovej nad Váhom budú Betonáris štípať, ale určite netušilo, že predbehnú Veču aj Žihárec a jeseň vyhrajú bez straty! Snovú polsezónu veľkolepo orámcovali proti Žihárcu, keď už v 6. minúte viedli 3:0. Na ružovú miešačku nemáme krivého slova, brankár Csimma zapísal dvanásť núl, dokopy dostal len tri góly, vpredu zas žiarili strelec ligy Moťovský a Hadža, spojivkom bol streďák Glofák. Ale nemali by usnúť na vavrínoch. Betonáris pôjdu na jar na Veču, do Žihárca, Tešedíkova i Selíc…
● Ján Chrenko, hrajúci tréner: „Som spokojný. Moji chlapci sa chcú učiť, chcú poslúchať, sme vynikajúci kolektív na ihrisku i mimo neho. Najťažší zápas bol v prvom kole proti Trnovcu, keď sme ešte neboli zohratí a rozbiehali sme sa. Potrápili nás aj doma Hody. Stano Glofák sa chystá na operáciu, do jari máme dve posily. Cieľom je postup do šiestej ligy.“

Kanonier Hadža ťažil z perfektných pasov Glofáka, kto mu bude nahrávať na jar?

Kanonier Radovan Hadža ťažil aj z perfektných pasov Stanislava Glofáka, kto mu bude nahrávať na jar?

FK VEČA (2.)
Lodníci cez leto zverbovali päť posíl, najlepšie sa aklimatizoval krídelník Hrebík, výbušný sťa nálož. Zľava zas hrozila Machálikova ľavačka, no forvard Prílepok bol na jeseň aj tak bez dvorného nahrávača – Vencel laboroval s chrbtom. Aj preto je Veča druhá. Bez Vencela prehrala kľúčový šláger u Betonáris (0:2), bez Prílepka v Žihárci (0:3). Večania majú najviac fanúšikov v lige, hýčkajú ich gólmi, na jeseň mali doma skóre 39:5. Čiže šesťbodové manko ešte nie je pohroma.
● Jozef Czuczor, tréner: „Škoda dvoch prehier, na Betonáris a Žihárec sme nestačili dosť smolne, paradoxne sme v oboch hrali v dosť pozliepanej zostave, keby sme kompletní, aj futbal by bol lepší. S jeseňou som teda spokojný tak na osemdesiat percent. Hlavne domáce zápasy nám vyšli a bodovať sme vedeli aj vonku. V zime sa u nás chystajú nejaké zmeny, niektorí hráči chcú skončiť, podaktorí zas sa vrátiť, radi by sme omladili mužstvo. Favoritom na titul je vyvážené a skúsené mužstvo Betonáris, ale ani my a Žihárec sme ešte nepovedali posledné slovo. Môže to byť zamotané.“

Petrovi Hrebíkovi by ste tridsiatku nehádali, večianska gazela dala na jeseň 10 gólov.

Petrovi Hrebíkovi by ste tridsiatku nehádali, večianska gazela dala na jeseň 10 gólov.

OFK ŽIHÁREC (3.)
Útok ligy! Vizitku 69 gólov tlačili najmä Benko a Beneš. Muži do dažďa sú aj pod nimi, cez Mónosiho a Bobora šli súperi len na vlastnú zodpovednosť. Zo zbabraného prvého kola v Kráľovom Brode (1:3) sa Žihárčania rehabilitovali pätnástkou Gáňu a po sladkom derby pred 500 ľuďmi v Tešedíkove (4:3) už vedeli, že sú v správnych koľajach. Doma pokračovali v kanonádach, vykrádali aj vonku, zabrzdili len v Seliciach (2:2). Lenže z rýchliku smer titul ich vykopli Betonáris (0:4). Žihárec sa na zlato pozerá z osembodovej jamy, ale flintu ešte nehádžu, lebo až na Veču majú top päťku na jar doma.
● Ladislav Oroszi, tréner: „Vzhľadom na to, ako chodia chlapci na tréningy, je s tretím miestom celkom spokojnosť. Body sme stratili len vtedy, keď nehral stopér Maťo Bobor, dokopy teda trikrát. S ním by sme tieto zápasy neprehrali. Najlepší výkon sme podali pri víťazstve 15:2 nad Gáňom alebo proti Veči (3:0), naopak, nič nám nevyšlo v prvom kole v Kráľovom Brode. Máme úzky káder, v zime budú posily, jeden útočník, záložník a obranca. Najlepšie mužstvo v súťaži majú Betonáris, ale ak na jar niekde zakopnú, pokojne ich môžeme preskočiť.“

Žihárec vsádza na kvality Františka Mónosiho.

Žihárec vsádza na kvality Františka Mónosiho.

PROGRES SELICE (4.)
Jar fackala Selice každú nedeľu, koniec šiestej ligy bol lasom z priepasti. Aspoňže stabilizovať káder, na jeseň novučičkej siedmej ligy teda už pôsobili na ihrisku upratane. Kostru tvorili brankár Krkošek, stopéri Czanik a Zsák, bojovník Hegyi, kapitán Gyulai, rýchlonožky Jašík a Oláh. V jesennej vitríne skončilo Tešedíkovo (3:1), Kráľov Brod (5:2) a v oživenom derby aj Trnovec (2:0), Seličanov ubehali len Betonáris (0:4) a Veča (1:3), do hlavy príliš nejde výbuch v Jánovciach (1:7). Hlavne, že na bezchybnom ihrisku konečne zavládla pohoda, v silnej partii je 95-percent domácich.
● Ivan Zsák, hrajúci tréner: „S jeseňou sme spokojní. Najlepšie sme hrali v prvom polčase s Tešedíkovom alebo v Kráľovom Brode, sklamali v Diakovciach, celkovo hodnotíme polsezónu úspešne. Tešila ma dobrá tréningová morálka chlapcov. Nehľadáme posily, do tímu chceme zapracovať len dvoch mladých chlapcov. Máme radosť z formátu novej súťaže. Oproti šiestej ligy sa zvýšila návštevnosť, na futbal k nám chodia aj ľudia z iných obcí. Nová siedma liga je atraktívna, hráme dobré derby zápasy.

Seličanov usmerňuje niekdajší druholigový obranca Ivan Zsák.

Seličanov usmerňuje niekdajší druholigový obranca Ivan Zsák.

ŠK TEŠEDÍKOVO (5.)
Po jarnom kolapse sa v „Perede“ znovu rozbiehal futbal. Na pleciach ostal trénerovi Darázsovi, z jesenného piatoligového kádra mu ostali piati, na misiu si zavolal len odchovancov. Pri jeho živej partii sa divák nenudí, vynikajú záložníci Gergely Takács a Tomáš Salát. Narátalo sa desať výhier a päť prehier, spokojnosť je s útokom (Gabriel Kubovič dal 13 gólov), alarm zvoní v obrane – červeno-žltí ju majú druhú najhoršiu z top osmičky. Tešedíkovo je stále pojem, teší, že si konečne razí cestu bez legionárov.
● Róbert Darázs, tréner: „Pred polrokom sme nemali mančaft, preto je piate miesto veľmi dobré, teší ma, že všetci v šatni sú domáci. V každom druhom polčase sme boli lepší, hlavne v poslednom zápase s Kráľovým Brodom. Na konci jesene sme sa dostávali do formy, škoda, že prišla prestávka. Trochu nám to škrípe v obrane, ale to preto, že v nej máme mladých hráčov, mladého brankára. Chvalabohu sme dali dosť gólov. V zime sa posilníme len o Tešedíkovčanov, nikoho neplatíme a ani nebudeme, peniaze radšej využijeme na sústredenie v Skýcove. Na jar máme viac zápasov doma, chceme predbehnúť Selice a skončiť v prvej štvorke.“

Tešedíkovom zavanul nový, lepší vzduch.

Tešedíkovom zavanul nový, lepší vzduch.

DYNAMO TRNOVEC NAD VÁHOM (10.)
Dynamovci v minulej sezóne nenechali na ôsmej lige nitku suchú, s 82 gólmi sa postupu určite nebáli. O level vpred však boli často o krok vzad. Skraja síce potrápili Betonáris (0:1) a porazili Kráľov Brod (4:2), ale potom sa objavili nesváry. V Žihárci dostali 1:9 a zistili, že majstrovský elixír vyprchal. Trnovecká krivka sa nevedela ustáliť, trikrát sa stalo, že na výhru nalepili prehru. Škoda pre celú ligu, že niekdajší strelec Čapičík mal premenlivú náladu. Hreje aspoň najlepšie skóre z dolnej polky tabuľky.
● Vladimír Klincko, tréner: „Nie som spokojný. Podávali sme kolísavé a nevyrovnané výkony, raz sme zahrali dobre, raz veľmi zle. Chlapcov som pochválil po víťazstve 2:0 nad Kráľovým Brodom, to bol perfektný zápas, ale hneď na to nás mrzela prehra v Gáni. Dobre sme pôsobili aj na Veči, kde sme prehrali až v deväťdesiatej minúte. Za jeseň chválim stredného záložníka Mareka Žigárdiho. V zime sa popozeráme po posilách, ale nebude to jednoduché, lebo hráčov neplatíme. Aby sme na jar hrali v tabuľke vyššie, musia sa chalani sústrediť len na futbal.“

Trnovčania vedia, že majú na viac.

Trnovčania vedia, že majú na viac.

TERMÁL DIAKOVCE (15.)
Po vydarenej minulej sezóne sa strojil pohreb. Šéf Ján Hudák odovzdal kľúče od štadiónu a nad diakovským futbalom sa už zlietali supy. No predsa prežil! Za predsedu sa pasoval Ľubomír Tuška. Hrajúci tréner Očovský horko-ťažko lepil sedem odchodov, z posíl najlepšie zapadol skúsený streďák Rehorčík. Keď pred koncom výbornú formu chytil aj obranca Janiga, hneď to nebolo také zlé. Diakovce päťkrát prehrali o gól či dva, sú pätnáste, desiaty Trnovec má len o tri body viac. Hlavne, že sú.
● Norbert Očovský, hrajúci tréner: „Sme na chvoste, ale v podstate v každom zápase sme hrali dobre, s prístupom chlapcov som spokojný, najkrajšie budem spomínať na prvú výhru, v Trnovci sa o ňu zaslúžil super tímový výkon. V niektorých dueloch nám body poutekali v posledných minútach, kde sme nemali silu, kondíciu. A treba priznať, že na galantských dedinách pískali rozhodcovia horšie. Do jari hľadáme dvoch útočníkov, lebo máme strašne slabý nos na góly.“

ŠK DLHÁ NAD VÁHOM (16.)
Dlhá sa viezla na dlhej sérii prehier a remíz. Bojovala, no vpredu chýbal drajv, ku cti slúži, že v ani jednom zápase nebola za fackovacieho panáka, s Betonáris (0:2) a Večou (2:4) prehrala so vztýčenou hlavou. Už to vyzeralo na jesennú smrť na krásu, keď si náladu vylepšila proti béčku Dolných Salíb, z dvoch penált ju zariadil Talian Simone Gambini a bard stredu Roland Takács, ktorý aj v 42-ke stíhal a po boku univerzála Tomáša Kováča bol persónou tímu. Vo vyrovnanom spodku je Dlhá posledná, no do očí sa môže pozrieť každému. Veď ešte na jar patrila k podpriemeru v ôsmej lige.
● Karol Takács, tréner: „Mali sme plány skončiť do dvanásteho miesta, poslední sme byť nechceli. Prehrávali sme o jeden gól, mali sme veľa vylúčených, niekedy aj nedobrú kondičku a hlavne slabý útok, do jari potrebujeme útočníka. V zime sa zmobilizujeme, na jar sa chceme posunúť v tabuľke vyššie. Nová siedma liga je super, pre nás určite lepšia než ôsma. Schuti sme si zahrali šestnásť zápasov, elán v dedine bol aj pri postupe v Pohári ObFZ.“

AUTOR: Martin Kilian ml.
FOTO: BTNRS; Peter Prna; FB Futbalové fórum, Sportklub Pered; Miroslav Slávik.