Rozhodcov je stále viac, o ich šéfke „Alenke“ sa točí dokument!

skolamladychrozhodcov

Komisia rozhodcov ObFZ Nitra rozbehla Školu mladých rozhodcov, na prvom stretnutí na Dyčke ich bolo 26!

„Pracujeme na projekte Škola mladých rozhodcov, chceme, aby v našej oblasti pribúdali mladí rozhodcovia a aby sa neustále zlepšovali, budeme sa s nimi často stretávať a hovoriť o ich rozvoji,“ prezradila na úvod Alena Jančoková-Žáčiková, predsedníčka Komisie rozhodcov (KR) ObFZ Nitra.

Prvé taktické stretnutie bolo už v nedeľu, 26-členná partia mladých rozhodcov sa zišla na zápase Dyčka – Veľký Cetín (2:8). „Duel sme aj kamerovali, rozhodcovia sa sami dohodli, kto ho pôjde pískať, prihlásili sa Mário Bucheň a dve asistentky Kristína Halandová a Michaela Göndörová. Ostatným sme rozdali pozorovacie hárky, zahrali sa na delegátov, zapisovali si chyby a zaujímavé otázky. Súboj si rozoberieme na najbližšom stretnutí, určite sa budeme baviť o pohybe rozhodcu, aplikácii pravidiel a disciplinárnej kontrole,“ obsiahlo vysvetľuje.

mladisudi

Partia mladých a talentovaných rozhodcov.

Píšťalka už nie je len pre vyslúžilcov, rozhodovanie láka čoraz viacej stredoškolákov a aktívnych futbalistov. „Veľmi sa tešíme, že počet rozhodcov stúpa. Chceme robiť všetko pre to, aby to niekam v kariére dotiahli. Učiť sa môžu len praxou, teda stále pískať, pískať a pískať. Tí vypískaní raz môžu postúpiť aj do krajských súťaží,“ podotkla funkcionárka. Rozhodcovia jej slušne vykajú, no predsa nepovedia inak ako „Alenka“. So zverencami má super vzťah, vždy sa snaží vyjsť v ústrety. Aj preto je v kruhoch veľmi obľúbená.

Pískať nemôže každý, tvrdý chlebík je aj o psychike, arbiter sa musí rozhodnúť v zlomku sekundy a často i čo-to prepočuť. Ani keď podá výkon ako z Ligy majstrov, divákom sa často nezavďačí. „Aj rozhodca je len človek, spraví chybu, to je prirodzené. Nie je to však o tom, že by chcel niekoho poškodiť. Máme super partiu rozhodcov, ktorí sa chcú zlepšovať, prečo by robili chyby naschvál?“ rečnícky a veľmi dômyselne zdôrazňuje bývalá úspešná rozhodkyňa.

Je každoročným zvykom, že najlepší a najtalentovanejších rozhodcov posunie náš zväz ďalej. Na postup z oblastných súťaží do krajských tentoraz navrhol päť mien – Markus Šinka, Mário Bucheň, Ján Lenický, Marek Pecho, Matúš Palka. „Vyberalo sa nám ťažko, postúpiť chceli viacerí. Všetci piati sú bývalí futbalisti a našli za seba náhradu. Držíme im palce, veríme, že na zajtrajších fyzičkách ZsFZ v Novom Meste nad Váhom uspejú,“ pridala sympatická žena.

A o tomto ste netušili. „Alenku“ dostala výborná práca s rozhodcami až do telky! „Ľudia z RTVS ma oslovili s ponukou natočiť dokument o mne, o rozhodcoch, o našom výborne pracujúcom Oblastnom futbalovom zväze a o futbale ako takom. Za sekundu som súhlasila,“ prezrádza. Televízny štáb sa s ňou pred kamerou pozhováral počas nedávneho šiestoligového magnetu Lehota – Klasov (3:0). „V Lehote je pekné futbalové prostredie, aj preto sme dokument točili práve tam. Ešte mu však niečo chýba, čoskoro vycestujem do štúdia v Banskej Bystrici a dáme ho dokopy,“ dodala.

alenka

Tak, je Matejko po mame?

Delegátka súťaží ZsFZ, predsedníčka Komisie rozhodcov ObFZ Nitra, riaditeľka ZŠ Svätého Marka v Nitre a v prvom rade milujúca matka takmer 4-ročného Matejka a manželka treťoligového asistenta Martina má toho vyše hlavy. „Ani sama neviem, ako to všetko stíham… Futbal a rodina, to sú dve lásky,“ jednoducho zakončila Jančoková-Žáčiková.