Rozviazané kopačky Šturdíka chcú zlato pre Čakajovce

sturdik

Má 23 rokov, futbalistom je od deviatich, rozhodcom od osemnástich. Hral už v desiatich kluboch, pri jeho radosti prestupovať by ste nepovedali, že frajerku má stále tú istú…

Nitrana Matúša Šturdíka futbal lákal už odmala, prvý súťažný zápas odohral v deviatich za prípravku ČFK. Stále to bol fiškus, kluby menil ako ponožky, za mesiac zutekal do Nitrianskych Hrnčiaroviec, aby neskôr posilnil mladších žiakov Chrenovej, v pätnástich si odskočil do Vrábeľ, po roku bol späť, za jemu zasľúbenú Chrenovú hrával dorasteneckú IV. ligu Juhovýchod. Futbal žral na tréningoch a v zápasoch žral aj obrany, boli sezóny keď nacápal 35 gólov. Rýchlemu útočníčkovi s dobrým výberom miesta bola štvrtá liga zanedlho malá. V 18-ke prišla ponuka, aká sa neodmieta. Zavolali mu z FC ViOn. „S ligovým dorastom som aj trénoval, keď sme mali mať prípravný zápas s Novými Zámkami, poctivo som prišiel na zastávku a čakal. Bus prišiel, ale diaľkový, takže na stojáka sa ísť nedalo. Smola, že už nemal miesto, šofér ma nezobral a tak sa moje sny o lige skončili,“ rozpráva. Dnes sa nad tým aj pousmeje. Aspoňže má príbeh pre svoje budúce vnúčatá.

Skvelá chrenovská partia, ktorá s Attilom Oravcom či neskôr Pavlom Medveďom hrala štvrtú ligu. Šturdík stojí hore štvrtý sprava. FOTO: FB.

Skvelá chrenovská partia, ktorá s Attilom Oravcom či neskôr Pavlom Medveďom hrala štvrtú ligu. Šturdík stojí hore štvrtý sprava. FOTO: FB.

Zlatomoravský nezdar ho nezlomil. Do futbalu sa opäť zahryzol, prekonal zlomeninu nohy, chrenovských mužov, za ktorých chodil už v šestnástich, vymenil za Dolné Štitáre. Začal sa príbeh futbalového záletníka. Pod Žibricou sa zdržal len do decembra, na jar už kopal v Hosťovej, za rok sa pobral do Dolných Obdokoviec, až mu pred dvoma rokmi asi v hlave skrslo, že VII. ligu A ešte nehral, tak sa nechal kúpiť Mojmírovcami, ktoré vymenil za Nové Sady a v marci ho ukecal čakajovský manažér Peter Bojda. Preleťte očami, zrátajte, pretrite si čelo a uštipnite sa. Vážne, Matúš Šturdík hral už za desať klubov! A to mu v občianskom svieti rok 1994. Hotová nočná mora funkcionárov. „Ale nikde som sa nepohádal, ja som s každým zadobre. Nemôžem povedať, že by to niekde bolo zlé, všade to malo niečo do seba. Najlepšia partia bola v Dolných Obdokovciach, ale fakt suprová aj na Hosťovej,“ rozpamätáva sa.

Za Mojmírovce dal v sezóne 2015/16 presne 14 gólov. FOTO: FB.

Za Mojmírovce dal v sezóne 2015/16 presne 14 gólov. FOTO: FB.

Matúš od marca strieľa za Čakajovce, skúšali ho v strede zálohy, ale svoje miesto má na hrote. V minulej sezóne dal sedem gólov a v tejto už šesť. Naposledy dva v šlágri Svätoplukovu, „sovám“ vystrelil prvé miesto. „Dvakrát som išiel sám na bránu a dvakrát som to tam pichol. V celom zápase sme boli jasne lepší, obzvlášť do 55. minúty sme boli na ihrisku len my, vtedy rozhodca hosťom vylúčil hráča a hra sa trochu vyrovnala,“ komentuje nedeľu.

sturdik

Pravák Šturdík Čakajovčanov včera poslal do vedenia ľavačkou. FOTO: MY Nitrianske noviny.

S Makom v bráne, Andrášikom v obrane, Kocianom na krídle, Magom a Penzešom v strede či Ambrózom a Šturdíkom v útoku by bol hriech nemyslieť na postup sedmičky. Čakajovce sú jasným favoritom a na nič iné ako na zlato to zatiaľ ani nevyzerá, vyhrali päť kôl z piatich, o tri body sú prví. „V Čakajovciach sa cítim dobre, sme super partia, najväčší srandisti sú Maťo Ambróz a Vlado Klačman. Máme aj dobré mužstvo, ak budeme zdraví a nebudú nás trápiť ani karty, postup do šiestej ligy by nás nemal minúť,“ tvrdí si obľúbený spoluhráč i kamarát.

Čakajovské sovy nabrali kurz šiesta liga. FOTO: FB OFK.

Čakajovské sovy nabrali kurz šiesta liga. FOTO: FB OFK.

Klokočinčan myslí i na zadné vrátka. Koncom roka 2012 si zlomil nohu, tak začal uvažovať, čo keby zrazu nemal futbal. „Dal som sa na pískanie, v máji to bude päť rokov, čo som začal,“ objasňuje. Rozhodovanie mu ide, na ihrisku sa snaží byť neviditeľný, ako asistent sa už objavil aj v piatej lige. „Viac ma baví úloha postranného rozhodcu, so zástavkou mi to ide lepšie. Keď naraz pískate a hráte, futbal vnímate inak, viac sa viete vcítiť do arbitra, zistíte, že to fakt nemá jednoduché,“ zopakoval starú pravdu. Pri jeho premiére v role hlavného rozhodcu hral Babindol s Lovcami, rozdal po červenej a spolu s hráčmi si trištvrte hodinku počkal na sanitku, lebo zranený sa nevedel z miesta pohnúť ani na krôčik. Dohrávalo sa takmer za tmy. To ste vedeli?

Z kanoniera sa v sobotu alebo v nedeľu doobeda zvykne stávať rozhodca. FOTO: MY Nitrianske noviny - Ladislav Odráška.

Z kanoniera sa v sobotu alebo v nedeľu doobeda zvykne stávať rozhodca. FOTO: MY Nitrianske noviny – Ladislav Odráška.

Skoro všetky oblastné zväzy nadávajú, že rozhodcov je málo, niekde proste musia pískať aj diváci. V nitrianskej oblasti sa tento problém nerieši, arbitrov je viac a viac. „Pribúda nám mladých, čo je super. Dobrú budúcnosť majú pred sebou hlavne Maťo Hörik a Frederik Domasta, futbalu sa rozumejú,“ nazrel do vešteckej gule.

Tím rozhodcov ObFZ Nitra vyhral už trikrát majstrovstvá západokraja, hrá najkrajší futbal spomedzi dvanástich oblastných zväzov. Šturdík patrí k oporám. FOTO: Peter Bódi.

Tím rozhodcov ObFZ Nitra vyhral už trikrát majstrovstvá západokraja, hrá najkrajší futbal spomedzi dvanástich oblastných zväzov. Šturdík patrí k oporám. FOTO: Peter Bódi.

Mimochodom, keby ste „Šturďa“ na ihrisku náhodou nespoznali, pozrite sa mu na kopačky. „Neviažem si ich, šnúrky nosím rozviazané. Je to rituál od detstva,“ prezradil na záver.

Autor: Martin Kilian ml.