Unikát v 7. lige! Martin Vyskoč hral proti Ronaldinhovi či Lampardovi

martin vyskoc veca

Dve odrazené lopty našúpal do sita, Veči otočil šláger so Selicami, až sa mu v hlave vynorili krásne spomienky z Košíc, Ružomberka či reprezentácie do 21 rokov. Martin Vyskoč hral raz dávno na majstrovstvách Európy i olympiáde, teraz na staré kolená žiari v VII. lige Galanta – Šaľa.

V 76. minúte naňho ukázal tréner Dušan Radolský, obliekol si trinástku a do očí mu v Brisbane civelo 24 616 divákov. Zahral si za Slovensko proti Brazílii! S Ronaldinhom v zálohe. „Vrátil by som to späť! Ešte teraz mám husiu kožu,“ loví v pamäti Martin Vyskoč – na Olympijských hrách v Austrálii mal nálepku čerstvej posily 1. FC Košice a 23 rokov v pase. Svet gombička…

Martin Vyskoč bol na prelome storočí na vrchole kariéry.

Martin Vyskoč bol na prelome storočí na vrchole kariéry.

Rok 2000 má v zlatom ráme, veď reprezentoval aj na ME do 21 rokov v Bratislave. „Pravda, Szili Németh a Peťo Babnič boli špička, do základu ma moc nepustili, ale takéto turnaje si užijete aj z lavičky. Na Eure sme skončili tretí, v skupine sme mali Angličanov s Lampardom a Talianov s Pirlom, o bronz sme prehrali so Španielmi so Xavim a Puyolom,“ čítate 18-ročné spomienky a nedali by ste ani groš za to, že ich rozpráva futbalista prostej Veče.

To sú tváre! Barčík (10), Greško (2), Németh (8), Čontofalský (1) a medzi nimi Vyskoč (11).

To sú tváre! Barčík (10), Greško (2), Németh (8), Čontofalský (1) a medzi nimi Vyskoč (11).

Chlap z Liptova dnes v 41 rokoch žuje krajec v siedmej lige. Stodesať štartov v slovenskej lige a 18 za „21-ku“ z neho žiadneho nafúkanca nespravili – veď uvážte sami.

Ja prestupujem?

Najslávnejší rodák z Liskovej je Vavro Šrobár – no na päty mu jeden čas šliapal istý Martin Vyskoč. V roku 1997 strelil historicky prvý gól Ružomberka v prvej lige (odvtedy z nej nevypadol!) a na tribúnach sa mu klaňalo vyše 5-tisíc ľudí z celého okolia. „Krásne časy! Tréner Vlado Rusnák z nás spravil skvelú partiu, točila sa okolo pána futbalistu Vila Hýravého,“ škrabká sa po brade štipľavý útočník. Ružomberok opustil v roku 2000, funkcionári ho vymenili do Košíc za Tomáša Oravca. „Dozvedel som sa o tom až z novín,“ usmieva sa Martin Vyskoč.

Otec Kozák

Trošku mu klesol hlas, že dva tituly „tigrov z východu“ ho o kúštik minuli. „Keď som prišiel do Košíc, už boli na ústupe, financie pomaly vysychali, hrali sme o stred tabuľky. Ale majiteľ Rezeš chodil do kabíny stále (smiech). Tu som stretol asi najlepšieho futbalistu, s akým som kedy hral – Vlado Zvara kopal priame kopy ako Ronaldo, naozaj,“ nadchol sa. „V Košiciach nás trénoval Ján Kozák, bol ako náš otec. Dal by nám aj posledné, vždy a všade sa nás zastal. Mal obrovský rešpekt, keď nám v šatni vravel taktiku, boli sme ticho ako v hrobe. Iba jedno sme nechápali – ako ho novinári vedeli vždy tak vytočiť?“ chichoce sa.

Česká skúška

V slovenskej lige dal v 110 zápasoch 20 gólov, šťastie skúšal aj v Česku. „Ale nebolo to bohvieaké,“ zamrzol pri spomienke na České Budějovice z jari 2002. „Áno, nikde ma lepšie neplatili ako vtedy, lenže jeden zápas mi nevyšiel a už som sedel na lavičke, nikto ma nepodržal. Tak to tam chodilo. Bol som odkázaný sám na seba, okolo mňa samí legionári. Preto som bol rád, že som si potom našiel v Šali takú pohodu,“ premostil do svojho osudového mesta.

Dobre i zle o Šali

„Chemikom“ bol sedem rokov, pri Váhu hral druhú ligu. „Fúú,“ nadýchol sa s očami ako žiarivky. „Super obdobie! Tréner Rosinský nás naučil disciplíne, niekedy prehnanej, ale mal výsledky. Neraz sme po jeseni boli v prvej trojke, prišla jar a až tak nešlo. Ale vždy sme boli skvelá partia s veľa, veľa odchovancami. Či to bol Pišta Lalák, či Andrej Mikla, Marián Valenský, Janko Čirik, Marcel Gašparík, Lajo Dékány, mnohí ďalší… Držali sme pokope. Presne kvôli kolektívu som raz odmietol lákavú ponuku z Ličartoviec,“ prezradil. V hlave mu stále svietia palcové titulky Denníka Šport z jesene 2003. „Šala lepšia než Barca! To sa vtedy písalo. V šatni sme mali dobrú zábavu,“ vytiahol pikošku a vysvetlil. „Lebo v Slovenskom pohári sme porazili Púchov, ktorý predtým remizoval v Pohári UEFA s Barcelonou 1:1, veď pamätáte,“ rehoce sa „Vysky“.

Druholigové Duslo Šaľa v sezóne 2004/05: Vyskoč v dolnom rade štvrtý zľava.

Druholigové Duslo Šaľa v sezóne 2004/05: Vyskoč v dolnom rade tretí zľava.

Aj mu zovrie hrdlo, keď sa na svoju srdcovku pozrie dnes. „Ja Šali stále fandím, ale… Som sklamaný z toho, akou cestou sa vybrala. Odchovancov porátam na jednej ruke,“ utŕžil na adresu tretieho tímu tretej ligy.

Kráľová nad Váhom z roku 2013 a trochu inak. Vyskoč v druhom rade druhý zľava.

Kráľová nad Váhom z roku 2013 a trochu inak. Vyskoč v druhom rade druhý zľava.

Raj na Veči

Z „veľkého futbalu“ zmizol skoro: už v 34 rokoch hral za Vlčany, dve a pol sezóny si odkrútil za Kráľovú nad Váhom. Potom si dal na tri roky pauzu. Až mu v lete 2018 zazvonil mobil. „Nepôjdeš si s nami párkrát zakopať?“ opáčil špílmacher Veče Ladislav Vencel svojho kamaráta zo Šale. „Beriem!“ prikývol do telefónu. „A zrazu sú z toho dva tréningy do týždňa a zápas,“ rehoce sa. „Predsa, deti Peťka (13) a Martinko (10) sú už viac samostatné, navyše s manželkou Miriam stále bývame v Šali, tak prečo nie? Futbal ma stále baví, je jedno, kde,“ osvetlil Vyskoč, zamestnanec Volkswagenu v Bratislave a šofér všetkých akcií Veče. „Našiel som tu kopec skúsených a výborných futbalistov, rozumiem si s Tomášom Pálom a Lackom Vencelom. Som prekvapený, koľko šikovných hráčov je v poslednej súťaži, viacerí by si zahrali druhú či tretiu ligu,“ ohuruje.

Hoci za šprinty, prihrávky a rany ako z dela neberie Martin Vyskoč ani euro, na Veči sa aj tak má ako prasa v žite. „Dlho som počúval, že na Veču chodí na siedmu ligu viac divákov ako na tretiu do Šale. Neexistuje, hovorieval som si. A je to tak! Hráme pred tristo, štyristo divákmi, v nádhernej atmosfére, aká ma vie dostať. Samé derby, ešte aj o vrch tabuľky,“ poklonil sa VII. lige Galanta – Šaľa. A vychválil aj kabínu: „Sme parádna partia. V piatok po tréningu sme oslávili nejaké meniny a narodeniny, dobre sa utužili pred šlágrom so Selicami.“

Veča chce konečne vyhrať súťaž, tréner Ladislav Oroszi veľa očakáva aj od Vyskoča (vpravo).

Veča chce konečne vyhrať súťaž, tréner Ladislav Oroszi veľa očakáva aj od Vyskoča (vpravo).

Nič nového, že so sedmičkou na chrbte žiaril aj v nedeľu. Lídrovi zo Selíc dal svoje prvé góly za Veču, napálil dve odrazené lopty, no vlastne pomohol prúseru ako Brno. „Po mojom góle na 2:1 hostia zišli z ihriska,“ opísal okamih zo 60. minúty za nás. „Vraj kvôli rozhodcovi (Igor Hirka), ten však pískal štandardne, nikoho nepoškodil,“ tvrdí Vyskoč. Seličanov poslal dole údajne pokyn ich starostu Igora Mandáka: ten sa po zápase nevyjadroval. „Škoda! Mal som chuť na hetrik,“ zahryzol si do jazyka.

Martin Vyskoč je aj v 41 rokoch hráč ako víno, príbeh „horniaka na dolniakoch“ pokračuje v nedeľu o 14.30 h v Diakovciach. Príďte si pozrieť pravačku chlapa, ktorý hral proti Ronaldinhovi a Lampardovi!

AUTOR: Martin Kilian ml.
FOTO: Archív a Facebook Martina Vyskoča; MY Nitrianske noviny; Peter Prna.